Aktywność sektora usług USA najwyższa od 21 lat

opublikowano: 03-10-2018, 19:39

We wrześniu indeks aktywności amerykańskiego sektora usług znalazł się najwyżej od 21 lat. Tworzące go spółki zatrudniają nowych ludzi, co dobrze wróży gospodarce, pisze Reuters.

Indeks ISM sektora stanowiącego dwie trzeciego amerykańskiej gospodarki osiągnął 61,6 pkt. we wrześniu. To jego najwyższy odczyt od sierpnia 1997 roku. Wartość powyżej 50 oznacza wzrost aktywności sektora.  

Dane sprzyjają kolejnej podwyżce stóp w grudniu.

- Kontynuowane wysokie odczyty wskazują, że wzrost pozostanie powyżej trendu – powiedział Andrew Hunter, ekonomista z Capital Economics w Londynie. - To spowoduje, że Fed będzie podwyższał stopy stopniowo w bliskim terminie – dodał. 

Subindeks nowych zamówień wzrósł do 61,6. Subindeks zatrudnienia wzrósł do 62,4 po tym jak wynosił 56,7 w sierpniu. Sygnalizuje to możliwość pozytywnej niespodzianki w piątek podczas publikacji danych o liczbie miejsc pracy stworzonych przez amerykańską gospodarkę we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu