Aktywność usługowa w strefie euro wzrosła w listopadzie

ARŻ
opublikowano: 03-12-2021, 10:33

Aktywność biznesowa w strefie euro przyspieszyła w zeszłym miesiącu, jednak odbicie może okazać się przejściowe ze względu na osłabienie wzrostu popytu i obawy związane z koronawirusem w wariancie Omikron, pisze Reuters.

Indeks PMI dla sektora usług w 19 krajach strefy euro wzrósł z 54,6 pkt w październiku do 55,9 pkt w listopadzie. Wstępnie oczekiwano, że odczyt wzrośnie do 56,6 pkt.

“Poprawa tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro wydaje się być krótkotrwała ze względu na spowolnienie dynamiki wzrost popytu oraz ponowne nasilenie obaw związanych z pandemią” - skomentował Chris Williamson, ekonomista z IHS Markit.

Indeks oczekiwań biznesowych spadł z 69 do 66,7 pkt, co jest najgorszym wynikiem od lutego. Sektor usług pozostaje bardziej wrażliwy na skutki ewentualnych lockdownów niż sektor produkcyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane