Akwawit negocjuje z CSM

Anna Bytniewska
03-09-2002, 00:00

9 września będzie znany efekt negocjacji resortu skarbu z Bartimpexem w sprawie prywatyzacji Akwawitu. Firma z Leszna nie czeka jednak z założonymi rękami i rozmawia z holenderskim CSM o nowych projektach.

Za tydzień mija termin wyłączności w negocjacjach dotyczących sprzedaży do 80 proc. akcji Akwawitu, jakie prowadzą Bartimpex i Ministerstwo Skarbu Państwa. Stawką w grze jest Akwawit z Leszna, obecnie jeden z największych producentów spirytusu i bioetanolu, dodawanego jako ekokomponent do benzyn. Spółka obecnie może produkować 42 mln litrów odwodnionego spirytusu. Na dodatek kończy realizację inwestycji, które umożliwią jej zwiększenie mocy do 104 mln litrów. Biorąc pod uwagę fakt, że krajowe zdolności wynoszą 120 mln litrów bioetanolu, zwiększenie mocy da spółce pozycję niekwestionowanego lidera. Nie dziwi więc zainteresowanie, jakim Bartimpex obdarzył tę spółkę.

Stefan Grys, prezes Akwawitu, nie czeka jednak z założonymi rękami na wejście inwestora. Prowadzi negocjacje w sprawie dostaw nowoczesnych technologii i rozwoju produkcji klejów do etykiet i kwasu mlekowego oraz jego pochodnych.

— Zależy nam na utrzymaniu obecnego profilu produkcji spółki. Chcemy tak przygotować firmę do przejęcia, aby inwestor nie chciał likwidować żadnego z segmentów jej działalności — twierdzi Stefan Grys.

Już w październiku ma dojść do spotkania z holenderską firmą CSM, współpracującą ściśle z amerykańskim Cargillem. Są one zainteresowane rozmowami o kooperacji, dotyczącej produkcji kwasu mlekowego, wykorzystywanego m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Na razie wartość nowych projektów nie jest znana. Wiadomo jednak, że produkt miałby ogromną przyszłość — może bowiem przyczynić się do rozwiązania problemu utylizacji wyrobów z tworzyw sztucznych.

— Polietylen plus polimery kwasu mlekowego dają wyrób ulegający biodegradacji w 6 tygodni, a nie setki lat — mówi Stefan Grys.

W grę wchodzi zwiększenie produkcji kwasu mlekowego.

— Wszystko zależy od planów zagranicznych partnerów. Można jednak już stwierdzić, że jeżeli zostaną zrealizowane, będą wiązały się z ekspansją na rynki wschodnie — mówi Stefan Grys.

W 2001 r. wynik netto firmy sięgnął około 4 mln zł. W tym roku zarząd prognozuje uzyskanie 6 mln zł zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Akwawit negocjuje z CSM