Akzo Nobel chce przejąć Axalta

opublikowano: 30-10-2017, 10:44

Holenderski potentat rynku farb i lakierów, koncern Akzo Nobel, prowadzi negocjacje ws. przejęcia amerykańskiego rywala, spółki Axalta Coating Systems. W efekcie mogłaby powstać firma o wartości 30 mld USD, donosi Reuters.

Akzo znalazło się pod presją po odrzuceniu lukratywnej oferty przejęcia i wystosowaniu dwóch ostrzeżeń odnośnie zysków. Firma, która produkuje znaną markę farb „Dulux” szuka obecnie możliwości dalszej ekspansji i poszerzenia portfolio. Poinformowała, że prowadziła „konstruktywne negocjacje” z Axalanta.

Akzo Nobel
Zobacz więcej

Akzo Nobel fot. Bloomberg

Aktualna kapitalizacja Akxo Nobel kształtuje się na poziomie 19,5 mld EUR (22,7 mld USD) podczas gdy Axalta warta jest nieco ponad 8,1 mld USD (po ponad 17 proc. wzroście na piatkowej sesji).

Według Akzo, połączenie z Axalanta, spółką specjalizującą się w powłokach wypełni dziurę w ofercie holenderskiego przedsiębiorstwa, kreując wiodącą światową firmę w segmencie farb i powłok. 

Pod koniec pierwszej połowy bieżącego roku Akzo stanęło przed sądem pozwane przez akcjonariuszy zarzucających działanie na ich szkodę po odrzuceniu wartej 26 mld USD oferty przejęcia przez PPG Industries z USA

Zdaniem Joosta van Beeka analityka z Theodoor Gilissen istnieje ryzyko, że Akzo przepłaci, gdyż jasne jest, że chce pozostać z dala od PPG, a Axalta dobrze o tym wie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu