Al-Falih: oferta Saudi Aramco w 2018 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-10-2017, 07:11
aktualizacja: 18-10-2017, 07:23

Arabia Saudyjska nadal zamierza sfinalizować ofertę IPO koncernu Saudi Aramco zarówno w części krajowej jak i skierowanej na rynek międzynarodowy, deklaruje Khalid Al-Falih, saudyjski minister ropy, cytowany przez agencję Bloomberg.

Zapytany czy obie oferty maja szanse być zrealizowane równocześnie w 2018 r. oficjel stwierdził, że „Oczywiście tak. Sprawa jest na dobrej drodze”. Odmówił przy tym komentarza odnośnie tego jacy i czy w ogóle w ofercie wezmą udział chińscy inwestorzy, którzy podobno są zainteresowani nabyciem udziałów jeszcze przed IPO.

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco
Wyświetl galerię [1/2]

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

Komentarz Al-Faliha pojawił się po tym, jak w ubiegłym tygodniu pojawiły się spekulacje, że królestwo rozważa opóźnienie międzynarodowej części oferty do co najmniej 2019 r. Anonimowe źródła donosiły wtedy,  że dwustopniowa inwestycja Saudi Aramco jest jedną z kilku rozważanych opcji.  Inny plan miałby obejmować wprowadzenie akcji Saudi Aramco do obrotu na giełdzie w Rijadzie w przyszłym roku i sprzedaż prywatnego pakietu akcji jednemu lub kilku inwestorom.

Rząd ocenia, że sprzedaż 5 procent akcji SA mogłaby wycenić wartość całej firmy na poziomie nawet 2 bln USD, chociaż analitycy skłaniają się do niższych szacunków. Jeśli Arabia Saudyjska osiągnie zamierzoną wycenę, to 5-procentowy pakiet, który zamierza sprzedać, miałby wartość około 100 mld USD. To przyćmiłoby zdecydowanie 25 mld USD pozyskane przez Alibaba Group Holding w 2014 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu