Czytasz dzięki

Alimenciarze zawyżają statystyki

IT
opublikowano: 03-09-2009, 00:00

W ciągu roku zadłużenie Polaków wzrosło o 71 proc. Zaległe płatności wynoszą już ponad 12 mld zł.

W ciągu roku zadłużenie Polaków wzrosło o 71 proc. Zaległe płatności wynoszą już ponad 12 mld zł.

Toniemy w długach. Ponad 1,47 mln rodaków ma problemy z ich spłatą. Z danych InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej wynika, że w ubiegłym miesiącu przeterminowane zobowiązania Polaków przekroczyły 12 mld zł. Bardziej niż ta kwota poraża jednak tempo, w którym długi narastają — 71 proc. w skali roku i 20 proc. w ciągu ostatniego kwartału.

Zdaniem Mariusza Hildebranda, prezesa InfoMonitora, dane te nie są jednak powodem do paniki.

— Wzrost liczby dłużników w naszej Centralnej Ewidencji Dłużników wynika po części z tego, że samorządy coraz chętniej zgłaszają nam osoby zalegające z zapłatą alimentów. W ciągu ostatnich miesięcy przybyło nam 37 tys. takich dłużników — mówi Mariusz Hildebrand.

W ten sposób samorządy odzyskały już ponad 101,8 mln zł niespłaconych alimentów.

Wyrodni rodzice to niejedyni dłużnicy, których wychwycił InfoMonitor. Rekordzistą jest mieszkaniec województwa mazowieckiego, który zalega z płatnościami przekraczającymi już 77 mln zł.

— Z naszych informacji wynika, że jest to osoba, której zadłużenie rosło latami, zaś problemy finansowe wynikają z inwestycji na giełdzie — ujawnia Mariusz Hildebrand.

Najwięcej niewywiązujących się z zobowiązań ma jednak tzw. drobne długi, czyli takie, które nie przekraczają 2 tys. zł.

77

mln zł Takie zadłużenie ma rekordzista, mieszkaniec woj. mazowieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Polecane