Czytasz dzięki

Alior srebrem, Raiffeisen złotem

Weronika A. Kosmala
opublikowano: 07-09-2016, 22:00

Banki wabią surowcami: Alior proponuje ubezpieczenie z inwestycją w srebro, Raiffeisen Centrobank certyfikaty „Kurs na złoto”.

Na zapisy na którykolwiek z produktów można się decydować do końca września, ale na odsetki w obu przypadkach trzeba będzie poczekać 3 lata. Poza podobieństwami z kalendarza struktury łączy jeszcze nieoczywiste podejście do wzrostu indeksów i popołudniowy fixing z Londynu.

Dla zysku z produktu Aliora ważna będzie zmiana indeksu cen srebra, a dokładnie suma krótkookresowych stóp zwrotu z 36 dni obserwacji. Nietypowe podejście polega jednak na tym, że sześć najwyższych wyników przyjmie wartość z przedziału 2,5-3 proc. — a udział inwestora w zysku zostanie ustalony do dnia emisji, ale nie będzie mniejszy niż 80 proc.

Składkę na ubezpieczenie w ERGO Hestii trzeba wpłacić jednorazowo, a próg wejścia w inwestycję to 3 tys. zł, co ma odpowiadać 30 jednostkom uczestnictwa. Opłata początkowa nie przekroczy 2,5 proc., natomiast w przypadku wcześniejszego wykupu certyfikatów bank gwarantuje, że wartość nie będzie niższa niż 84 za 100. Gdyby notowania srebra spadły, a klient jednak zaczekał 3 lata, odzyska cały zainwestowany kapitał — zupełnie jak w przypadku, gdyby dołowało złoto, a w portfelu byłby certyfikat z Centrobanku.

W porównaniu z „Inwestycją w srebro”, „Kurs na złoto” stawia indeksowi surowsze warunki, bo odsetki zostaną naliczone tylko wtedy, kiedy notowania ani razu nie dotkną nawet progu 134 proc. Jeśli więc popołudniowa wycena surowca chociaż raz będzie wyższa o 34 proc. od początkowej, inwestor może liczyć tylko na zwrot zainwestowanych pieniędzy, ale w dniu wykupu. Gdyby jednak złoty indeks rósł umiarkowanie, właściciel certyfikatów skorzysta dokładnie tyle, ile wyniesie dodatnia zmiana. Jeden certyfikat będzie można kupić za 1 tys. zł, przy opłacie wstępnej do 15 zł, a nie czekając do dnia wykupu, będzie można go sprzedać po cenie rynkowej na GPW. Maksymalna wartość po trzech latach czekania to natomiast 1340 zł bez grosza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika A. Kosmala

Polecane