Alitalia zmniejsza personel o 2,8 tys. osób przy zastosowaniu ‘amortyzatorów’

08-10-2004, 21:03

Rząd włoski zatwierdził w piątek dekretem decyzje linii lotniczych Alitalia, których dyrekcja w porozumieniu ze związkami zawodowymi podjęła próbę uratowania przedsiębiorstwa za pomocą zawieszenia części pracowników. Porozumienie ze związkowcami przewiduje odesłanie do domu na dwa lata 2869 pracowników, w tym 289 pilotów i 90 stewardes i stewardów oraz 2490 osób personelu naziemnego.

Porozumienie to zapewnia, że redukowani skorzystają z szerokiej gamy "amortyzatorów socjalnych".

Wszyscy odsyłani do domu skorzystają ze słynnej włoskiej ustawy, na mocy której przez dwa lata redukowani otrzymują część poborów ze specjalnego funduszu państwowego. Po upływie tego terminu Alitalia przeprowadzi weryfikację tych pracowników i w zależności od potrzeb przywróci część z nich do pracy.

Funkcją tego funduszu, z którego np. często korzysta koncern Fiata, jest nie tylko zapewnienie środków utrzymania czasowo zbędnym pracownikom.

Przedsiębiorstwa zapewniają sobie dzięki niej zachowanie rezerwy wysoko wykwalifikowanego personelu, do której można sięgnąć, gdy nastąpi poprawa koniunktury na ich wyroby bądź usługi.

Odesłany do domu personel Alitalii część wynagrodzenia będzie otrzymywał także ze specjalnego funduszu, do którego gromadzenia zobowiązuje przedsiębiorstwa włoskie prawo, a także z funduszu tworzonego ze składek pracowniczych i z funduszów przedsiębiorstw zarządzających włoskimi lotniskami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alitalia zmniejsza personel o 2,8 tys. osób przy zastosowaniu ‘amortyzatorów’