Allianz: bank cały sprzedam

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 23-09-2010, 00:00

Niemców interesuje angielskie wyjście: po cichu. Cena nie gra roli. Byle kupiec wziął całość.

Zainteresowanie bankiem jest podobno spore. Wśród potencjalnych kupców jest BPS

Niemców interesuje angielskie wyjście: po cichu. Cena nie gra roli. Byle kupiec wziął całość.

Grupa ubezpieczeniowa Allianz Polska przymierza się do wyjścia z rynku bankowego, na który weszła jesienią 2008 r.

— Decyzja już zapadła w centrali w Monachium. Teraz chodzi już tylko o to, żeby całą operację przeprowadzić bez szkody dla klientów i wizerunku grupy w Polsce — mówi osoba zbliżona do Allianz Polska.

Ubezpieczyciel chce pozbyć się nie tylko sieci oddziałów, ale całego zorganizowanego przedsiębiorstwa wraz z klientami. I długami, które są niemałe. Inwestycja w bank pochłonęła kilkaset milionów złotych, a biznes cały czas przynosi duże straty. Stąd też cena w rozmowach z kupcami nie ma większego znaczenia. Allianz na transakcji nie zarobi. Rzecz w tym, żeby mógł sprawnie wyjść z inwestycji, na którą zabrakło mu pomysłu. Od początku zresztą biznesplan się nie składał.

Początkowo bank chciał sprzedawać kredyty hipoteczne, ale przyszedł kryzys, który w pierwszej kolejności właśnie hipoteki wymiótł z rynku i Allianz niemal z dnia na dzień musiał przestawić się na kredyty gotówkowe. Na jednym produkcie biznesu zrobić się jednak nie da, a próba mariażu bankowości z ubezpieczeniami zakończyła się fiaskiem. Zresztą, jak wszędzie wcześniej w Europie.

BPS wchodzi do gry

Zainteresowanie Allianzem zgłosił podobno rówieśnik Allianza — Alior. Według naszych informacji, rzeczywiście przygląda się konkurentowi, próbując znaleźć wartość dodaną po przejęciu. Ma z tym problem. Aliora interesuje głównie sieć, tymczasem adresy placówek Allianza w 60 proc. pokrywają się z lokalizacjami jego własnych oddziałów. Poza tym pytanie jest takie, czy nie taniej na własną rękę budować sieć, niż kupować uchodzące za drogie nieruchomości Allianza? Alior niekoniecznie chciałby przejąć cały bank, z klientami, których jest tylko 66 tys., pracownikami, back office i całą infrastrukturą.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, całością interesuje się natomiast inny potencjalny nabywca — BPS, któremu na własnych placówkach zdecydowanie nie zbywa. Spółdzielcy od pewnego czasu żywo interesują się rynkiem przejęć. Gotowi byli nawet wesprzeć PKO BP przy kupnie BZ WBK.

— Nie komentuję tych informacji — mówi Mirosław Potulski, prezes BPS.

Pomaga Polbank

Paweł Dangel, prezes Allianz Polska, przyznaje, że otrzymuje pytania w sprawie banku, co nie oznacza, że jest on na sprzedaż.

— Żadne decyzje nie zapadły. Rozpatrujemy różne scenariusze. Czasy są takie, że trzeba brać pod uwagę różne możliwości — mówi szef grupy Allianz w Polsce.

Zwraca uwagę na zmieniające się otoczenie prawne związane z nowymi wymogami kapitałowymi czy rekomendacjami ograniczającymi sprzedaż kredytów walutowych, które wymuszają zmiany w biznesplanie banku.

Ostatnio Allianz Bank wrócił do pomysłu sprzedaży walutowych kredytów hipotecznych. Dostęp do euro miała zagwarantować matka. Z naszych informacji wynika jednak, że Monachium nie zgodziło się ostatecznie na przyznanie linii kredytowej. Centrala podsypała natomiast trochę pieniędzy na dokapitalizowanie grupy, a poprzez nią banku — 40 mln zł. W Komisji Nadzoru Finansowego na zatwierdzenie czeka wniosek w tej sprawie.

— Allianz kupuje sobie w ten sposób pół roku na poszukiwanie kupca — mówi jeden z bankowców.

Miesiąc temu szefostwo Allianz Polska wysłało do pracowników banku uspokajający list, że "nie jest rozważana żadna decyzja w sprawie sprzedaży oddziałów bankowych. Co więcej, właśnie otworzyliśmy dwie kolejne placówki".

Zainteresowanie kupnem Allianz Banku wzrosło po tym, jak wyhamowały nieco negocjacje z Eurobankiem EFG na temat sprzedaży Polbanku.

— Grecy chcą sprzedać tylko 51 proc. udziałów w polskim banku, po wygórowanych cenach. Nie do końca wiadomo, co mają w książkach. Polski biznes wygląda zdrowo, ale nie wiadomo, co w bilansie banku, który działa na zasadach oddziału, znajdzie się, gdy zostanie przekształcony w spółkę —mówi osoba, która prowadzi negocjacje z Eurobankiem EFG.

Więcej na temat kierunku rozwoju sektora bankowego w Polsce dowiedzą się Państwo podczas Trzeciej Edycji Forum Bankowego, która odbędzie się 18-19 października w Warszawie. Szczegóły na stronie konferencje.pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Allianz: bank cały sprzedam