Allianz ostrzega o możliwości pogorszenia zysków przez dochodzenia w USA

opublikowano: 02-08-2021, 11:58

Największa europejska firma ubezpieczeniowa ostrzegła, że dochodzenia toczące się w USA mogą mieć w przyszłości znaczący wpływ na jej zysk.

Chodzi o prowadzone przez amerykański Departament Sprawiedliwości dochodzenie w sprawie należących do Allianz funduszy Structured Alpha, zarządzanych przez Allianz Global Investors. W USA wytoczono spółce procesy po tym jak na początku pandemii jej fundusze zanotowały wielkie straty.

Allianz ujawnił, że amerykański Departament Sprawiedliwości zwrócił się do niego o przekazanie dokumentów i informacji. Spółka zadeklarowała współpracę w tym dochodzeniu, jak i prowadzonym przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Allianz ogłosił, że dostrzega „istotnie ryzyko, że sprawy związane z funduszami Structured Alpha mogą znacząco wpłynąć na wyniki finansowe Grupy Allianz”. Podkreślił, że nie jest obecnie w stanie określić jakichkolwiek kwot, dlatego nie może utworzyć rezerw. W raporcie za 2020 rok spółka informowała, że pozywający ją za fundusze Structured Alpha mieli ponieść straty rzędu kilku miliardów dolarów.

Amerykańscy inwestorzy, w tym m.in. duże fundusze emerytalne kwestionują to, jak Allianz Global Investors inwestowało ich pieniądze w okresie początkowych spadków na rynkach spowodowanych przez doniesienia o pandemii COVID-19. Wskazują, że fundusze przedstawiane im były jako „portfel rynkowo neutralny”, czyli równoważący pozycje na wzrost z pozycjami na spadek cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane