Alpine w prokuraturze

KAP
opublikowano: 21-03-2011, 00:00

Austriacy i drogowa dyrekcja znów spierają się o most na A1. Trasa prędko nie powstanie.

Austriacy i drogowa dyrekcja znów spierają się o most na A1. Trasa prędko nie powstanie.

Rozpoczyna się nowy akt spektaklu o autostradzie A1 Świerklany — Gorzyczki. Główne role grają Alpine Bau i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Na scenę wkroczył właśnie nowy bohater — to Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Firma Alpine Bau poprosiła ją o zbadanie, czy projekt jednego z mostów na A1, który firma ma zbudować, może narazić na szkodę i niebezpieczeństwo jego przyszłych użytkowników.

— Potwierdzam. Zostały złożone pisma do prokuratury i nadzoru budowlanego — informuje Zbyszko Wizner, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak, reprezentujący Alpine Bau.

— Budowa mostu na podstawie projektu budowlanego nie zagraża kierowcom. W piątek mieliśmy spotkanie z kierownikiem budowy A1 i inspektorem nadzoru budowlanego, który nie wstrzymał budowy, a zrobiłby to, gdyby groziło niebezpieczeństwo — mówi Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

Historia sporu ma już wiele aktów. Dyrekcja wyrzuciła Austriaków w grudniu 2009 r. z kontraktu na A1 za opieszałość w budowie. Alpine tłumaczyła opóźnienia wadliwym projektem mostu i w cuglach wygrała kolejny przetarg. Dziś znów jest na budowie, a spór z dyrekcją o projekt mostu nabiera rumieńców.

Eksperci uznali go za wadliwy już kilka miesięcy temu.

— Dyrekcja zmieniła tylko projekt wykonawczy, w dodatku nie wszystkie uwagi uwzględniła. Jednak częścią pozwolenia na budowę nie jest projekt wykonawczy, ale projekt budowlany, a ten zmieniony nie został — podkreśla Zbyszko Wizner.

Zadaniem projektu wykonawczego jest uszczegółowienie projektu budowlanego, ale w przypadku A1 oba się różnią. GDDKiA nie wskazała, według którego projektu budować.

Wszystko wskazuje jednak na to, że prokuratura odrzuci zawiadomienie.

— Gromadzimy materiały i decyzja, czy wszcząć postępowanie, będzie mniej więcej za miesiąc, ale na tym etapie nie widzę tematu — mówi Michał Szułczyński, rzecznik gliwickiej prokuratury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alpine w prokuraturze