Alternatywne cieszą się dużym powodzeniem. Oby nie na wyrost

Anna Borys
opublikowano: 15-05-2007, 00:00

Fundusze alternatywne były w czołówce pod względem dynamiki wzrostu w kwietniu. Najszybciej rosło towarzystwo Superfund. Jego aktywa w kwietniu skoczyły z 93 mln zł do 213 mln zł. Za zmianą stoją nowi klienci. Wpłacili oni 112 mln zł. TFI było ponaddwukrotnie większe w porównaniu z marcem. Niewiele wolniej rosło Investors TFI. W końcu marca miało 231 mln zł, w końcu kwietnia 480 mln zł. TFI dostało 232 mln zł świeżej gotówki. Tym samym aktywa także się podwoiły. Wolniej rośnie Opera. Dostała 98,2 mln zł nowego kapitału.

Generalnie produkty alterna-

tywne cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Dlaczego? Bo znakomicie nadają się do zróżnicowania portfela. Warto trzymać oszczędności w różnych typach funduszy. Kiedy wartość papieru jednego produktu spada, inny może nadal rosnąć.

Warto zauważyć, że są znaczne różnice w stopach zwrotu funduszy alternatywnych. W ostatnim półroczu wyniki TFI Investors wahają się od 39,69 proc. dla zamkniętego Investor Gold do 43,34 proc. dla zamkniętego Investor. Wzrost wartości jednostki uczestnictwa towarzystwa Opera w tym samym okresie waha się od 24,85 proc. dla specjalistycznego Opera NGO do 37,24 proc. dla zamkniętego Opera. Gorzej na tym tle wypadły produkty Superfund. Wypracowały stopę zwrotu od 3,75 proc. dla specjalistycznego Superfund A do 15,44 proc. dla specjalistycznego Superfund Trend Podstawowy. Warto różnicować portfel także na niższym poziomie, angażując się w kilka, a nie jeden produkt alternatywny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu