Altman wraca

Beata Stelmach, Marcin Goralewski
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

Oświadczenie SEG w związku z publikacjami na temat

domniemanego zagrożenia bankructwem spółek giełdowych

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych wyraża sprzeciw wobec przekazów medialnych powołujących się na raport firmy Kolaja Partners, analizujący spółki GPW przy użyciu formuły z-score i tzw. wskaźnika Altmana. (...)

Wskaźnik Altmana analizuje głównie okresy historyczne, nie bierze natomiast pod uwagę bieżącej sytuacji i perspektyw danej spółki. Ograniczona popularność tej miary wśród analityków nie uwiarygodnia jej jako jedynej podstawy metodologii. Wnioskowanie na podstawie jednego wskaźnika nigdy nie daje obiektywnych podstaw oceny kondycji spółek, nie tylko w tym konkretnym przypadku. SEG stanowczo protestuje przeciwko tak uproszczonemu przedstawianiu sytuacji spółek giełdowych(...)

Beata Stelmach

prezes SEG

Odpowiedź "Pulsu Biznesu"

Wskaźnik Altmana jest jednym z dostępnych i powszechnie znanych narzędzi analizy fundamentalnej. Jak każdy inny wskaźnik, może dać inwestorom użyteczne informacje o sytuacji firm. Jak każdy, nie powinien być interpretowany w oderwaniu od innych fundamentów. O tych wszystkich wadach i zaletach wskaźnika Altmana, poinformowaliśmy czytelników "Pulsu Biznesu". Nasze obiekcje budzą prezentowane w komunikacie SEG tezy, jakoby "Puls Biznesu" był poddany presji ze strony firmy Kolaja Partners i zmuszony do publikacji raportu. Wyrażamy także zadowolenie, że obchodzące właśnie 15-lecie działalności Stowarzyszenie przedstawia się jako instytucja dbająca o interes inwestorów indywidualnych oraz rynku giełdowego jako całości.

Marcin Goralewski

Zarzuty SEG do tekstu "PB" kontra cytaty z tekstu "PB"

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG): SEG wy-

raża zdecydowany sprzeciw wobec przekazów medialnych

powołujących się na raport firmy Kolaja Partners analizujący spół-

ki GPW przy użyciu formuły z-score i tzw. wskaźnika Altmana.

"Puls Biznesu": Jak każdy inny wskaźnik — np. cena do zysku czy EV/EBITDA — także i wskaźnik Altmana może dać inwestorom użyteczne informacje o kondycji firm i pomóc w wyselekcjonowaniu określonej grupy podmiotów o podobnych cechach. Niezależnie od tego, gdzie i kiedy go zastosujemy.

SEG: Wskaźnik Altmana, na który powołują się autorzy raportu, analizuje głównie okresy historyczne, nie bierze natomiast pod uwagę bieżącej sytuacji i perspektyw danej spółki. Ograniczona popularność tej miary wśród analityków nie uwiarygodnia jej jako jedynej podstawy metodologii. Wnioskowanie na podstawie jednego wskaźnika nie daje obiektywnych podstaw oceny kondycji spółek, nie tylko w tym konkretnym przypadku.

"Puls Biznesu": Wskaźnik obejmuje wartości statyczne, pochodzące z historycznego rachunku zysków i strat oraz bilansu. Tymczasem w obecnych warunkach kluczowa jest analiza obecnych oraz przyszłych przepływów pieniężnych, struktury finansowania w podziale na zobowiązania odsetkowe krótko- i długoterminowe oraz ryzyka operacyjnego, mierzonego zmiennością EBIT i EBITDA tak, by zbadać ryzyko wystąpienia problemów firmy z płynnością. Być może dlatego wskaźnik ten cieszy się obecnie dość niewielką popularnością wśród analityków czy zarządzających.

Pełna treść oświadczenia na pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Stelmach, Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu