Alumast upada, ale za to mocno drożeje

Kamil Zatoński
opublikowano: 12-10-2009, 00:00

Kurs ruszył w górę, choć sąd ogłosił upadłość firmy, a spór z DZ Bankiem trwa. Sprawą zajęły się KNF i prokuratura.

Kurs ruszył w górę, choć sąd ogłosił upadłość firmy, a spór z DZ Bankiem trwa. Sprawą zajęły się KNF i prokuratura.

Wniosek o upadłość złożyła sama spółka, by bronić się przed działaniami komornika, który na zlecenie DZ Banku Polska podejmował już egzekucję na aktywach firmy. Zajmował rachunki bankowe, nieruchomości, wierzytelności, środki trwałe i zapasy. Doprowadziło to w końcu do utraty płynności finansowej. W czwartek spółka opublikowała komunikat. Według sądu podjęte przez zarząd działania restrukturyzacyjne wskazują, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż przedsiębiorstwo zostanie uzdrowione i zdoła zaspokoić wierzycieli w stopniu znacznie wyższym, niż w sytuacji, gdyby doszło do ogłoszenia postępowania upadłościowego z opcją likwidacji.

— Kwota naszych zobowiązań przekracza 6 mln zł. Nasi wierzyciele ze zrozumieniem podchodzą do naszej sytuacji. Nie domagamy się redukcji zobowiązań, chcemy natomiast rozmawiać o konwersji części zadłużenia na akcje —mówi Zbigniew Szkopek, prezes Alumastu.

Problemy zaczęły się, kiedy firma — producent masztów i słupów — postanowiła zabezpieczyć się przed ryzykiem zmian cen aluminium i kursu euro. Podpisano umowę ramową z DZ Bank Polska, ale to, w jaki sposób ją realizowano, doprowadziło do sporu.

— Hedging był prowadzony w sposób nieprawidłowy. Długo nie otrzymywaliśmy również potwierdzeń zawierania transakcji. Wystąpiliśmy z wnioskiem również o zamykanie transakcji, kiedy zorientowaliśmy się, że przynosi ona nieoczekiwane straty — mówi Zbigniew Szkopek, prezes Alumastu.

Bank pozostaje nieugięty i domaga się teraz około 1 mln zł z tytułu rozliczenia umowy.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Nie zamierzamy uznać tego zobowiązania. Zostaliśmy oszukani — uważa Zbigniew Szkopek.

Przedstawiciele DZ Banku nie chcą komentować sprawy. Nieoficjalnie wiadomo, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poprosiła już bank o wyjaśnienia. Sprawą zajęła się też prokuratura, która prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie o niewłaściwe rozporządzanie przez bank mieniem w kwocie nie mniejszej niż 1 mln zł i wprowadzenie w błąd przez pracowników banku przy zawieraniu transakcji.

W pierwszym półroczu przychody Alumastu spadły o 45 proc., do 3 mln zł, a strata netto przekroczyła 1,5 mln zł (wobec 0,5 mln zł straty przed rokiem).

— W trzecim kwartale było już lepiej, a miesięczne przychody wynosiły około 1 mln zł. Zredukowaliśmy koszty, uruchomiliśmy też bardzo ważną dla nas masową produkcję kompozytów. Produkujemy już 700 słupów miesięcznie. Nasz wynik jest już bliski zera, a w czwartym kwartale liczymy na niewielki zysk — mówi Zbigniew Szkopek.

NC Index wzrósł o 0,7 proc.

W czwartek zadebiutowały PDA spółki OneRay Investment. To setna spółka na NC i 102. debiut od początku funkcjonowania rynku.

Najmocniej w ciągu tygodnia zdrożały akcje Euroimplantu. Zarząd biotechnologicznej firmy prowadzi rozmowy w sprawie dystrybucji jednego z kluczowych produktów spółki oraz w sprawie ewentualnego zaangażowania kapitałowego inwestora strategicznego.

Wyhamowały spadki notowań Hefalu Serwis (40 proc. w miesiąc od debiutu). Dwaj główni akcjonariusze zobowiązali się, że nie będą się pozbywać akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane