Aluminium zdrożało po doniesieniach o planach LME

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 30-09-2022, 15:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W piątek rano ceny aluminium ponownie wzrosły, po tym jak dzień wcześniej odnotowały rekordowy rajd, w związku z informacjami o planach zablokowania handlu metalem pochodzącym z Rosji na giełdzie w Londynie – pisze Bloomberg.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Wczoraj, aluminium odnotowało rekordowy dzienny wzrost, a jego ceny na Londyńskiej Giełdzie Metali chwilę po godzinie 13:00 kształtowały się na poziomie nawet ponad 2300 USD za tonę. Później doszło do realizacji zysków i kurs metalu opadł w okolice 1800 USD/t, by następnie ponownie wzrosnąć.

W piątek od rana metal ponownie drożał. Około południa cena aluminium wzrosła o 0,8 proc. do 2215,50 USD za tonę i zmierza do tygodniowego wzrostu o około 2,3 proc., po czterech tygodniach strat. Cynk wzrósł o 2 proc., a miedź o 0,7 proc.

Prawie wszystkie metale odnotowały w piątek wzrost. To efekt informacji płynących z Chin, które zwiększyły ilość środków mających na celu ratowanie borykającej się z dużymi problemami branży nieruchomości. Ludowy Bank Chin i Chińska Komisja Regulacji Bankowości i Ubezpieczeń zaleciły, aby każdy z 6 największych w kraju banków przeznaczył 100 mld juanów (14 mld USD) wsparcia finansowego w dowolnej formie. Mowa o kredytach hipotecznych, pożyczkach dla deweloperów czy zakupach obligacji.

Wszelkie działania Londyńskiej Giełdy Metali mające na celu zablokowanie rosyjskich dostaw mogą mieć istotne konsekwencje dla światowych rynków metali, ponieważ Rosja jest również głównym producentem chociażby niklu czy miedzi – pisze Bloomberg.

Goldman Sachs Group twierdzi, że LME nie zdecyduje się na taki krok. Presja na ceny metali będzie się utrzymywać, „biorąc pod uwagę obecne środowisko słabego popytu fizycznego w Europie”. Sytuacja geopolityczna nie zachęca do wycofania rosyjskich metali z giełdy, twierdzą analitycy amerykańskiego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane