Alwernia zostanie jednak w grupie

Anna Bytniewska
21-05-2004, 00:00

Ciech zrezygnuje z produkcji chromu w Alwerni, ale spółki

nie sprzeda, bo zaczęła zarabiać.

Zakłady Chemiczne Alwernia, które do tej pory były kulą u nogi Ciechu, nagle zaczęły przedstawiać wartość. Ciech już nie chce sprzedawać spółki, która wyszła na plus.

Jak feniks...

Po I kwartale 2004 r. Alwernia miała około 2,3 mln zł zysku netto. W analogicznym okresie ubiegłego roku wynik netto wynosił zaledwie 8,6 tys. zł. Dwa lata temu było jeszcze gorzej — Alwernia zaliczyła 23,6 mln zł straty.

— Poprawa kondycji spółki, do tej pory najsłabszej w grupie Ciechu, to efekt restrukturyzacji, ograniczenia kosztów, w tym redukcji zatrudnienia — podkreśla Marek Klat, rzecznik Ciechu.

Alwernię czeka jeszcze dywersyfikacja produkcji. W ciągu 3-4 lat ma zrezygnować z produkcji związku chromu na rzecz m.in. siarczanu magnezu oraz uruchomić produkcję fosforanów paszowych. Jest to nieuniknione, bo od 1 stycznia 2005 r. Unia wprowadzi zakaz produkcji środków piorących na bazie trójpolifosforanów, wytwarzanych przez spółkę Ciechu.

— Alwernia ma już zapewniony portfel. Dzięki temu po pierwszym kwartale jej przychody wzrosły z 32,8 mln zł do 49,3 mln zł — zapewnia Marek Klat.

Zarząd Ciechu planuje, że Alwernia trafi do jednej z dywizji koncernu, w jaki przekształca się Ciech. Dawna centrala handlu zagranicznego jest już liderem w produkcji sody i ma szansę stać się największym w kraju producentem nawozów fosforowych.

Ostro w górę

Niedawna zgoda akcjonariuszy Ciechu na upublicznienie spółki było warunkiem, jaki Nafta Polska stawiała warszawskiej spółce, która chce być przyszłym inwestorem w koncernie fosforowym.

Sam Ciech także ma się dobrze. Po czterech miesiącach jego przychody wyniosły 460 mln zł, co stanowi 10-proc. wzrost w porównaniu z 2003 r. Zysk netto wyniósł 11 mln zł, podczas gdy za cały 2003 r. Ciech zanotował 8 mln zł zysku netto.

Przychody całej grupy po czterech miesiącach sięgają już 570 mln zł. Zysk netto grupy za ten okres to 40 mln zł. Dla porównania, w całym 2003 r. wyniósł 75 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Alwernia zostanie jednak w grupie