Amatorzy szkockiej whisky przegrali z rządem

Aleksandra Rogala
opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Szkocja dostała od Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii zielone światło na wprowadzenie minimalnej ceny alkoholu.Szkocja dostała od Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii zielone światło na wprowadzenie minimalnej ceny alkoholu.

— To historyczne i przełomowe orzeczenie, punkt zwrotny w naszych dążeniach do zerwania z problemami, jakie Szkocja ma z alkoholem — powiedziała Nicola Sturgeon, pierwsza minister rządu Szkocji. W sporze ze Scotch Whisky Association sędziowie przyznali rację stronie rządowej. Pięć lat temu stowarzyszenie, wspierane przez producentów innych rodzajów alkoholu, zaskarżyło projekt nowych przepisów, utrzymując, że wprowadzanie ceny minimalnej na rynku alkoholu jest niezgodne z unijnym prawem.

Sędziowie orzekli jednak, że forsowane przez szkocki rząd i organizacje zdrowotne prawo nie łamie postanowień umów międzynarodowych (do czasu rozstrzygnięcia rozprawy było zawieszone). Politycy zapowiadają, że nowe regulacje (podobnych nie wprowadziło dotychczas żadne państwo na świecie), których celem jest walka z alkoholizmem, mogą wejść w życie już od nowego roku. Ceny wysokoprocentowych alkoholi, w tym słynnej szkockiej whisky, pójdą w górę. Minimalna cena butelki spirytusu w Szkocji wyniesie 14 GBP, butelki wina — 4,69 GBP, a czteropak puszek piwa typu lager — 4 GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu