Amazon chce przesłuchania Donalda Trumpa

opublikowano: 11-02-2020, 06:43

Amazon.com wystąpił do sądu federalnego o zgodę na przesłuchanie prezydenta Donalda Trumpa w batalii sądowej o rządowy kontrakt wartości 10 mld USD, który w październiku przyznano Microsoftowi.

Amazon.com chce zadać pytania prezydentowi USA i  obecnym i byłym najwyższym rangą przedstawicielom Pentagonu o rolę, którą odegrali w przyznaniu Microsoftowi kontraktu na stworzenie środowiska chmury znanej jako Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI). Spółka Jeffa Bezosa chce znaleźć dowody politycznego wpływu na przebieg przetargu, w którym uczestniczyła.

Od lewej: prezydent Donald Trump, Satya Nadella, prezes Microsoftu, Jeff Bezos, prezes Amazon.com
fot. Bloomberg

Eksperci uważają, że zdobycie zgody na przesłuchanie prezydenta będzie bardzo trudne.

- Jest absurdem oczekiwać, że ten prezydent, w tym momencie, usiadłby by złożyć zeznania, w tej sprawie, pokazując szacunek dla systemu prawnego – powiedział prof. Steven Schooner z wydziału prawa Uniwersytetu George’a Washingtona.

W listopadzie Amazon Web Services wystąpił do sądu z pozwem, w którym zarzucił amerykańskiemu Departamentowi Obrony, że nierzetelnie ocenił jego ofertę na kontrakt JEDI. Spółka argumentowała, że prezydent Donald Trump uważa szefa Amazon.com, Jeffa Bezosa, za swojego „politycznego wroga”. Wskazała m.in., że latem 2018 roku prezydent miał powiedzieć sekretarzowi obrony, którym był wówczas James Mattis, aby „załatwił Amazon”, nie dając mu kontraktu, co napisał w swojej książce Guy Snodgrass, były asystent Mattisa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane