Amazon i Starbucks nie chcą płacić podatku na walkę z bezdomnością

opublikowano: 15-05-2018, 14:08
aktualizacja: 15-05-2018, 14:12

Amazon i Starbucks krytykują decyzję władz Seattle o obłożeniu firm z tego miasta podatkiem, z którego finansowana ma być walka z bezdomnością.

Seattle
Zobacz więcej

Seattle fot. Bloomberg

Rada miejska Seattle jednogłośnie zdecydowała o wprowadzeniu podatku, który ma dać 47 mln USD na walkę z problemem niedostępnych tanich mieszkań, co jest skutkiem boomu gospodarczego w mieście.

Lokalne firmy alarmują, że nowa danina może spowodować likwidację miejsc pracy. Amazon, który jest największym pracodawcą w Seattle ostrzegł, że podatek może zagrozić jego dalszej ekspansji w regionie. Starbucks stwierdził, że rada miasta wydaje pieniądze nie przeprowadzając niezbędnych reform i zarzucił jej nieodpowiedzialność finansową.

Podatkiem obłożono ok. 500 firm o rocznych przychodach sięgających co najmniej 20 mln USD. Uzyskanie z niego pieniądze mają być wydane na budowę mieszkań dostępnych dla najmniej zarabiających, a także wsparcie pomocy dla bezdomnych.

Zwolennicy podatku wskazują, że mediana ceny nieruchomości mieszkaniowej w Seattle wzrosła do ponad 820 tys. USD, a ponad 41  proc. wynajmujących wydaje obecnie ponad jedną trzecią dochodu na czynsz. Seattle to trzecie miasto w USA pod względem liczby bezdomnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu