Amazon otwiera sklep spożywczy bez kasjerów

PAP/DI
opublikowano: 22-01-2018, 14:54
aktualizacja: 22-01-2018, 14:56

Z rocznym opóźnieniem Amazon otwiera w Seattle pierwszy bezobsługowy sklep Go. Płatności pobierane będą w nim na podstawie działania systemu śledzącego klientów w sklepie - podał dziennik "Wall Street Journal".

Nowy, bezobsługowy sklep Go będzie zlokalizowany niedaleko głównej siedziby Amazona w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Klienci, którzy zdecydują się zrobić w nim zakupy, będą śledzeni podczas przemieszczania się po lokalu przez algorytmy sztucznej inteligencji, która będzie rejestrowała wkładane do koszyków towary i na tej podstawie pobierała opłatę przy wyjściu ze sklepu.

Amazon otwiera w Seattle pierwszy bezobsługowy sklep Go.
Zobacz więcej

Amazon otwiera w Seattle pierwszy bezobsługowy sklep Go. fot. Bloomberg

Wiceszef działu technologii Amazon Books i Amazon Go, Dilip Kumar, stwierdził, że trenowanie algorytmów uczenia maszynowego przez pracowników jego działu umożliwiło nie tylko rozwój technologii, która zastosowana będzie w sklepach bezobsługowych, ale też zdobycie nowych informacji o zwyczajach konsumenckich klientów sklepów spożywczych. Kumar nie udzielił informacji na temat tego, czy Amazon w przyszłości planuje rozwój projektu Go i otwarcie innych lokali. Powiedział jedynie, że technologia Amazon Go została opracowana tak, by mogła w przyszłości być swobodnie skalowana w górę.

Pomysł bezobsługowego sklepu Go został przedstawiony w grudniu 2016 roku. Wówczas koncern Amazon zapowiedział, że lokal będzie udostępniony klientom na początku 2017 roku. Otwarcie jednak było odkładane na później w związku z testami technologii, które nie przynosiły zadowalających rezultatów. Wraz ze zwiększającą się liczbą osób w pomieszczeniu, algorytm przestawał działać płynnie. Zakłócenia miały też miejsce w przypadku zbyt szybkiego ruchu osób wewnątrz sklepu. W związku z tym, Amazon podjął decyzję o przedłużeniu fazy testowej przy udziale pracowników, bez przeprowadzania wcześniej zaplanowanego pilotażu z udziałem prawdziwych klientów.

Technologia zastosowana w sklepie Go bazuje na rozmieszczonych wewnątrz lokalu kamerach, które śledzą osoby robiące zakupy. Nie jest ona wyposażona w funkcje rozpoznawania twarzy, opiera się jednak na wykorzystaniu smartfonów klientów, którzy wchodzą do sklepu. Urządzenia są skanowane na wejściu, a następnie zapisywane w systemie pod postacią trójwymiarowych modeli. Kamery są również używane do rejestrowania interakcji, w jakie klienci wchodzą z poszczególnymi produktami znajdującymi się na półkach. Według inżynierów pracujących przy projekcie, najbardziej kłopotliwe były zadania związane z rozróżnianiem dwóch podobnych do siebie towarów - na przykład jogurtu o smaku waniliowym i jogurtu naturalnego, które zapakowane są w podobne pojemniki.

Według "WSJ", stworzenie przez Amazona bezzałogowego sklepu spożywczego Go wskazuje na zakusy giganta, który po latach pionierskich przedsięwzięć w handlu internetowym planuje teraz zrewolucjonizować zakupy w sklepach stacjonarnych. W sierpniu ubiegłego roku Amazon kupił sieć sklepów spożywczych Whole Foods za sumę 13,5 mld dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Amazon otwiera sklep spożywczy bez kasjerów