Ambasador Rosji: jesteśmy gotowi do współpracy z Tuskiem i Mogherini

PAP
opublikowano: 31-08-2014, 20:09

Ambasador Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow oświadczył w niedzielę, że Rosja gotowa jest do współpracy z nowym przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i nową szefową dyplomacji UE Federiką Mogherini.

"Postacie te są nam dobrze znane. Jest zrozumiałe, że w podejściach politycznych każdego z nich występują niuanse. Wychodzimy jednak z założenia, że będą odzwierciedlać wspólne stanowisko Unii Europejskiej" - oznajmił Czyżow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

W ocenie rosyjskiego ambasadora, decydując się na Tuska i Mogherini przywódcy krajów Unii Europejskiej "oddali głosy także na równowagę w stosunkach samych kandydatów do Rosji".

Czyżow przypomniał, że Rosja "wcześniej pracowała już z Tuskiem jako premierem Polski, a z Mogherini jako ministrem spraw zagranicznych Włoch". "Długo pracowaliśmy też z Jean-Claude'em Junckerem jako premierem Luksemburga" - powiedział.

Zdaniem ambasadora Rosji "w nominacjach tych nie ma szczególnych niespodzianek".

Komentarz Czyżowa, to pierwsza oficjalna reakcja Moskwy na sobotnie decyzje personalne szczytu UE.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane