Ambasador USA: przez Nord Stream 2 Ukraina może stracić do 3 proc. PKB

PAP
opublikowano: 24-10-2017, 13:57
aktualizacja: 24-10-2017, 13:58

Do 3 procent PKB może stracić Ukraina na uruchomieniu przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, oświadczyła we wtorek amerykańska ambasador na Ukrainie Marie Yovanovitch, występując na konferencji „Oil&Gas” w Kijowie.

„Nord Stream obniży transport gazu przez Ukrainę. Może to doprowadzić do strat w wysokości do 3 procent PKB kraju” – powiedziała ambasador USA. Według jej ocen oznacza to, że do budżetu ukraińskiego może nie trafić ok. 2,7 mld dolarów rocznie.

Rurociąg Nord Stream 2 ma zostać położony na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream, i prowadzić z Rosji do Niemiec. Jego budowa ma ruszyć w 2018, a zakończyć się w 2019 roku.

Po oddaniu gazociągu do użytku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu