Ambicja nie zna szklanego sufitu

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Sztuka dobrego zarządzania opiera się na balansie: szef jest zarówno trenerem, jak i zawodnikiem zespołowym — twierdzi prezes Solvay Poland.

AN NUYTTENS: SOLVAY POLAND

An Nuyttens trafiła do firmy Solvay tuż po ukończeniu inżynierii chemicznej na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim w Belgii. Co kilka lat zmieniała lub rozszerzała swoje obowiązki — od zarządzania technicznego przez sprzedaż po marketing i zarządzanie produktem. Pracowała również na stanowisku dyrektora ds. strategii i biznesu.

— Firma dała mi wiele możliwości rozwoju, zwłaszcza że byłam aktywna na różnych rynkach — motoryzacyjnym, inteligentnych urządzeń czy opieki zdrowotnej. Jednocześnie pojawiałam się w różnych zakątkach świata, np. pięć lat pracowałam w USA. Dziś odnoszę sukcesy zarówno na rynkach mocno wyspecjalizowanych, jak i w ofertach produktowych — mówi An Nuyttens, prezes Solvay Poland.

Jako szef firmy stara się dostosowywać zarządzanie do indywidualnych potrzeb zespołu czy nawet jednej osoby, a także konkretnych sytuacji. Jednocześnie wierzy, że dobry lider musi być coachem i zarazem graczem zespołowym. Musi jednak w danym momencie potrafić dawać odpowiednie wskazówki.

— Kluczem jest równowaga — podkreśla An Nuyttens.

Dodaje, pracując w różnych częściach świata, na różnych stanowiskach, nigdy nie uderzyła głową w szklany sufit.

— Nie ignoruję zjawiska szklanego sufitu, ale sama go nie doświadczyłam. Koncentruję się na budowaniu wartości dla klientów, a tym samym na rozwijaniu i rozwoju moich zespołów. Jestem dość ambitna, co pomaga mi nie myśleć o szklanym suficie — przyznaje An Nuyttens.

Młodym kobietom zaczynającym budować karierę w biznesie radzi słuchać siebie, własnych potrzeb i w ten sposób znaleźć właściwy cel. Sama zawsze chętnie podąża za nowymi wyzwaniami, nowymi doświadczeniami.

— Udało mi się znaleźć sposób na naukę i wykorzystanie moich doświadczeń przez nieszablonowe podejście. Uwielbiam rozwijać nowe rynki i produkty, np. zastosowanie tworzyw sztucznych i chemikaliów w inteligentnych urządzeniach, gdzie Solvay stał się liderem — mówi prezes polskiego oddziału Solvay.

Mimo dużego zaangażowania w pracę rodzina jest dla niej na pierwszym miejscu.

— Mam trójkę wspaniałych dzieci i męża, który bardzo mnie wspiera — mówi An Nyuttens. By zachować równowagę życiową, regularnie biega. Marzeń ma wiele, np. chciałaby zostać… dyrygentem.

— Gram na skrzypcach w kilku zespołach i orkiestrach. Jako dyrygent chciałabym poprowadzić zespół, który zagra IV Symfonię Brahmsa — wzdycha.

Lubi też myśleć o tym, że ludzie będą żyć i rozwijać się przez ponad 100 lat dzięki nowym technologiom i nauce. A jak wyobraża sobie Solvay za 10 lat?

— Solvay jest liderem na większości rynków, na których działamy, a biorąc pod uwagę nacisk na innowacje, jeszcze bardziej umocnimy naszą pozycję. Ważne jest dążenie do zrównoważonego rozwoju we wszystkim, dzięki czemu przyczyniamy się do uratowania naszej planety. Staramy się to właśnie robić w każdym aspekcie naszej działalności — oferując zrównoważone produkty, które powstają w odpowiednich warunkach — tłumaczy An Nuyttens.

W jej firmie nie ma granic dla kobiet.

— Podam jeden przykład, w naszym zespole Silica jest Polka, Natalia Meisner, mieszkająca w Korei i pracująca nad nowymi produktami i aplikacjami z krzemionki razem z naszymi klientami w Korei, Japonii i Azji Południowo- -Wschodniej — wymienia prezes Solvay Poland.

Grupa Solvay

Międzynarodowy koncern przemysłu chemicznego z ponadstuletnią historią. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Brukseli. Koncern dzięki bogatej ofercie zaawansowanych technologicznie produktów i innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na główne wyzwania, przed jakim stoi społeczeństwo, przyczynia się do rozwoju różnych gałęzi przemysłu na wielu rynkach docelowych na całym świecie. Grupa zatrudnia około 27 tys. pracowników w 62 krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane