Ambitne plany Hawe w nowej strategii

MEW
12-06-2013, 00:00

Spółka chce stać się największym otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej w Polsce.

Krzysztof Witoń, nowy prezes spółki, ogłosił wczoraj strategię na najbliższych pięć lat. Kurs akcji wzrósł o prawie 6 proc. przy 11,6 mln zł obrotów. Spółka, znana teraz jako właściciel szkieletowej sieci światłowodowej, chce zbliżyć się do klienta i znacząco zwiększyć zakres posiadanych sieci dostępowych. Hawe rozważa kilka modeli, w ramach których może oferować sieci docierające do domu klienta.

— Poprzez partnerstwa, wykorzystanie pieniędzy unijnych, najlepszych praktyk ze świata i własnych unikatowych kompetencji chcemy stać się największym niezależnym operatorem sieci FTTH w Polsce [FTTH to światłowód do domu — przyp. red.] — mówi Krzysztof Witoń. Hawe chce zwiększyć o 400 km sieć szkieletową (do 3,9 tys. km), o 6,3 tys. km sieć dystrybucyjną (do 6,8 tys. km) i mieć 700 tys. linii FTTH w ciągu 5 lat. To ruch w dobrym kierunku — oceniają analitycy.

— Spółka, która ze sprzedaży i dzierżawy ma 51 proc. przychodów, działa na rynku, na którym ceny za wynajem światłowodów poszły mocno w dół — mówi Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. Hawe chce rozwijać sieć FTTH w dwóch modelach: w jednym spółka będzie współpracować z partnerami, z którymi zawrze komercyjne umowy, w drugim — otwartym — będzie korzystać z infrastruktury budowanej z pomocą pieniędzy unijnych oraz pieniędzy pozyskanych od partnerów technologicznych. Hawe określa nowy model funkcjonowania jako operator 3.0.

„Chcemy stać się największym alternatywnym operatorem otwartej powszechnej sieci szerokopasmowejzarówno w terenach o wysokim popycie, jak też zagrożonych wykluczeniem cyfrowym” — napisało Hawe w prezentacji. Spółka rozpoczęła już realizację nowej strategii. Dziś ogłosiła, że podpisała umowę z Alcatel-Lucentem na budowę sieci FTTH. Kilka dni temu poinformowała o liście intencyjnym z Exatelem dotyczącym współpracy przy budowie sieci szerokopasmowych finansowanych z funduszy unijnych.

— Jak na taką spekulacyjną spółkę, strategia nie spowodowała przełomu. Hawe nie powiedziało nic, czego inwestorzy by się nie spodziewali. Na kurs akcji spółki w najbliższych miesiącach może wpływać informacja o wyborze firmy budującej sieć finansowaną z funduszy unijnych w województwach mazowieckim i podkarpackim. Do końca roku powinno się wyjaśnić, czy Hawe zdobędzie te kontrakty — mówi Dominik Niszcz.

— Rynek uznał informacje o nowej strategii za umiarkowanie optymistyczne. Inwestorzy prawdopodobnie liczyli na bardziej konkretne parametry finansowe, stąd też mimo sporego potencjału do technicznego odreagowania, trudno mówić o hurraoptymizmie — mówi Tomasz Gessner z DM BDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ambitne plany Hawe w nowej strategii