Ambitne projekty opierają się na innowacjach

  • Materiał partnera
opublikowano: 28-02-2018, 10:06
aktualizacja: 28-02-2018, 10:11

Inteligentne budynki, które dbają o samopoczucie i zdrowie ludzi, a zarazem minimalizują szkodliwy wpływ na naszą planetę, stają się wzorem dla deweloperów.

Rynek biur stoi u progu rewolucji. Deweloperzy muszą uwzględniać nie tylko coraz bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące efektywności energetycznej czy innowacyjne rozwiązania dyktowane rozwojem internetu rzeczy i osiągnięciami sztucznej inteligencji, lecz także fakt, że nieubłaganie zmieniamy się w cyfrowych nomadów. Dbamy o zdrowie i samopoczucie. Pracujemy dla siebie i na siebie — w optymalnym dla nas czasie i miejscu. A to dopiero czubek góry lodowej. Jak podaje raport „Living buildings Przyszłość biurowców do 2050”, opublikowany przez infuture hatalska foresight institute oraz firmę Skanska, projekty budowlane powinny uwzględniać też takie aspekty, jak np. zanieczyszczenie środowiska, wyczerpujące się zasoby, ekstremalne zjawiska pogodowe, a także terroryzm czy kwestie związane z tworzeniem przestrzeni publicznej.
— W ciągu najbliższych dekad mogą nas czekać duże zmiany w podejściu do projektowania budynków, które sprawią, że nasze otoczenie będzie wyglądać zupełnie inaczej niż teraz. Nie do poznania będą też funkcje i rozwiązania technologiczne. Już teraz wdrażamy pierwsze rozwiązania prowadzące w kierunku samowystarczalności energetycznej budynków — zaznacza Adam Targowski, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

Dla ludzi i przez ludzi
Raport „Living buildings Przyszłość biurowców do 2050” wyodrębnia pięć scenariuszy dla rynku biurowego w niedalekiej przyszłości. Według pierwszego z nich „Dla ludzi i przez ludzi. Inkluzywność i różnorodność”, biurowce będzie cechować większa otwartość i użyteczność zarówno dla pracowników, jak i lokalnych mieszkańców. Będą też coraz bliższe naturze („W symbiozie z naturą”). Każdy obiekt może stać się autonomiczny i zarazem odporny na kataklizmy czy ataki terrorystyczne („Niezależność i samowystarczalność”). W założeniach „Adaptacja i elastyczność” funkcja jak i kształt budynków przyszłości będzie się zmieniać zależnie od potrzeb użytkownika. Biurowce mogą też, według scenariusza „Niewidzialnej architektury”, stać się niewidoczne dla mieszkańców miast.
— Najbardziej oddalony w czasie jest scenariusz „Niewidzialnej architektury” — ze względu na nie w pełni rozwinięte jeszcze możliwości technologiczne. A najbliżej nas jest „Dla ludzi i przez ludzi. Inkluzywność i różnorodność” — wpisujący się w niezwykle silny trend inkluzywności i różnorodności — zauważa w raporcie jego autorka, Natalia Hatalska. Koncepcje te już widać w pionierskich projektach jak siedziba Google’a w Mountain View w USA. Ma ona składać się z luźno połączonych konstrukcji nakrytych przezroczystą kopułą scalającą nie tylko przestrzeń biurową, pracownie i laboratoria, lecz także punkty usługowe, sklepy oraz przede wszystkim wszechobecną zieleń. Podobne założenia ma kampus Amazona w Seattle, który utworzą trzy wielkie szklane „kule” spójne z miastem oraz środowiskiem naturalnym. W Polsce trwa podzielona na trzy etapy budowa stołecznego kompleksu Spark. Jego deweloper — Skanska również zadbała o aranżację przestrzeni wokół inwestycji. Plac z amfiteatrem, strefą ćwiczeń, trampolinami posadzkowymi i mgiełką wodną będą otwarte nie tylko dla pracowników, ale też dla mieszkańców. Od ulicy inwestycję oddzieli park linearny, a na dachu pierwszego budynku znajdzie się mała pasieka, z której pozyskany miód będzie można kupić. Oprócz certyfikatu „Obiekt bez Barier”, Spark będzie posiadał WELL. WELL Building Standard to jeden z najbardziej wymagających systemów, w którego centrum zainteresowania jest człowiek, jego zdrowie i komfort jego pracy. W kompleksie Spark zostanie zastosowane także autorskie oprogramowanie firmy — Connected by Skanska. Jest to pakiet innowacji zintegrowanych w aplikacji mobilnej, a także na platformie dla zarządców i najemców oraz w zbiorze analitycznym w chmurze. Ten zintegrowany system m.in. pozwala pracownikom wchodzić i poruszać się po budynku przy użyciu smartfona, a nawet i smartwatcha. Gości pokieruje wirtualna recepcja, a Activity Based Parking wskaże wolne miejsca parkingowe.
— W dobie urządzeń mobilnych zauważamy, że tak powszechne analogowe rozwiązania, jak zwykła karta wstępu czy bilet na wjazd na parking, przestają być przyjazne dla użytkowników. Chcemy jeszcze lepiej połączyć ludzi, wykorzystując real- -time-data z budynkiem, ale co najważniejsze, także ludzi z ludźmi — tłumaczy Renata Nowakowska, menedżer ds. innowacji w biurowej spółce Skanska. Standard ten ma się pojawić we wszystkich nowych budynkach Skanska w Europie Centralnej.

Pionierska technologia
Budynek przyszłości zaopatruje się samodzielnie w energię. Potrafi produkować żywność. Jest odporny na zagrożenia zewnętrzne czy kaprysy pogody. Już dziś w scenariusz „Niezależność i samowystarczalność” wpisuje się m.in. dzielnica Bastakiya w Dubaju, w całości samowystarczalna pod względem energetycznym i zarazem zapewniająca swoim mieszkańcom żywność produkowaną lokalnie w specjalnych szklarniach. Przykład energetycznej autonomiczności stanowi też kampus Apple Park w Cupertino (Kalifornia, USA), zaprojektowany i zrealizowany przez ten koncern. Obiekt jest w 100 proc. zasilany energią odnawialną z jednej z największych instalacji solarnych na świecie. Dzięki systemowi „naturalnej wentylacji” główny budynek siedziby nie wymaga ogrzewania ani klimatyzacji przez trzy czwarte roku. Natomiast Skanska, dla uzyskania energetycznej niezależności, zamierza pokrywać biurowce półprzezroczystymi ogniwami fotowoltaicznymi z perowskitu, wynalezionymi przez polską badaczkę Olgę Malinkiewicz. Deweloper jeszcze w tym roku rozpocznie pilotażowy program pokrywania nimi fasad budynków biurowych. Jak zapewniają przedstawiciele spółki, już wkrótce budynki mogą stać się samowystarczalne pod względem energetycznym. Skanska będzie pierwszą firmą stosują- cą tę innowacyjną technologię w projektach budowlanych na wszystkich rynkach, na których prowadzi swoją działalność: w Skandynawii, Europie i USA. Jest to zarazem kolejny krok dewelopera w stronę zrównoważonego budownictwa, będącego jednym z filarów działalności Skanska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu