Ambitni tworzą firmy w UE

Albert Stawiszyński, Marta Nowicka
24-11-2004, 00:00

O wyjściu firmy poza Polskę często decydują aspiracje kierownictwa. Jak to zrobić — radzą przedsiębiorcy, prawnicy i naukowcy.

Wczoraj odbyła się IV Konferencja Przedsiębiorców „Swoboda zakładania przedsiębiorstw w Unii Europejskiej”. Fachowcy znający rynek UE przedstawili nowe możliwości, jakie niesie dla naszych firm akcesja, zwłaszcza w kontekście prowadzenia i zakładania działalności gospodarczej za granicą. Konferencję zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową oraz Instytutem Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego.

Aspiracje szefostwa

Na początku zaprezentowano generalne zasady dotyczące funkcjonowania na rynku UE.

Polscy przedsiębiorcy od 1 maja mogą prowadzić działalność gospodarczą w całej Unii praktycznie bez większych ograniczeń.

— W każdym jednak państwie wspólnoty obowiązują inne regulacje prawne, dostępne są różne formy prowadzenia działalności, inne są systemy podatkowe. Przedsiębiorca, który zamierza założyć firmę w kraju Unii, powinien taką decyzję dobrze przemyśleć — powiedział otwierając konferencję Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Dlaczego przedsiębiorcy podejmują decyzję o założeniu firmy za granicą? Zdaniem Rafała Morawczyńskigo z Akademii Ekonomicznej w Krakowie, na taką decyzję wpływają różne czynniki.

— Po pierwsze, może to być branża, która akurat w określonym kraju rozwija się intensywnie, i przedsiębiorca chce wejść na ten rynek. Po drugie, istotne jest doświadczenie międzynarodowe przedsiębiorcy, jego zasoby ludzkie. Po trzecie, to także aspiracje kierownictwa firmy. W praktyce okazuje się, że ten ostatni czynnik bardzo często jest przeważający — mówił Rafał Morawczyński.

Jego zdaniem, obecnie widoczna jest tendencja, że im młodsze firmy na rynku, tym chętniej interesują się rynkami zagranicznymi.

Są bariery

Według Krzysztofa Wacha z Instytutu Wspierania Przedsiębiorczości, mimo czasem kłopotliwych procedur i barier językowych, warto zakładać firmy w innych krajach UE.

— Między innymi ze względu na łatwiejszy dostęp do dużego i zamożnego rynku potencjalnych konsumentów, wzrost reputacji i wiarygodności firmy, mniejsze ryzyko inwestycyjne czy też bliskość kontrahentów oraz kooperantów z tzw. starego unijnego rynku — uważa Krzysztof Wach (uczestnicy otrzymali jego wystąpienie na piśmie).

Podczas konferencji wymieniano równiż inne sposoby wejścia na rynki zagraniczne.

— Może to być po prostu eksport. Z tego rozwiązania korzysta wiele firm, często małych i średnich — twierdził Rafał Morawczyński.

Nie zabrakło dyskusji na temat europejskiej spółki akcyjnej.

— To ciekawa propozycja. Przedsiębiorcy będą mogli sprawniej poruszać się w Unii, m.in. poprzez szybkie przenoszenie siedziby spółki. Na razie jednak, mimo że unijne rozporządzenie już na to pozwala, brakuje regulacji określających m.in. zasady rejestracji takich spółek w Polsce. Ustawa jest w Sejmie, ale nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie — mówił Conrad Wallenrodhe, adwokat w Szwecji i partner w kancelarii Linklaters.

Katarzyna Kuźma

prawnik z kancelarii MMM&M w Barcelonie

- Najczęściej spotykane w Hiszpanii spółki handlowe to Sociedad de Responsabilidad Limitada — z o.o. i Sociedad Anonima — akcyjna. Przykładowe koszty powstania spółki z o.o. mogą wynieść 3 tys. EUR. Kontrahenta można sprawdzić w Rejestrze Handlowym i Rejestrze Nieruchomości, na www.registradores.org.

Joe Smoczyński

prezes Moore Stephens Smoczyński i Partnerzy

- W Wielkiej Brytanii nie ma ograniczeń w transferze zysków i kapitału za granicę oraz w uzyskiwaniu kredytów przez firmy zagraniczne.

Najprostsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Nie wymaga żadnych opłat rejestracyjnych. Wystarczy wypełnić formularz dostępny w internecie. Rejestracja trwa dzień.

Katarzyna Langewitsch

prawnik z niemieckiej kancelarii Langewitsch Roth

- Rejestrujący firmę w Niemczech winni uważnie wypełniać formularze. Czasem zawyżone dane o spodziewanym obrocie niosą problemy ze strony fiskusa. Dla spółki z o.o. minimalny kapitał zakładowy wynosi 25 tys. EUR. Koszt doradztwa prawnego przy założeniu działalności to średnio 1,5 tys. EUR.

Marek Starczewski

zastępca dyrektora Polsko-Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich

- Polscy przedsiębiorcy mogą na Litwie zarówno działać w formie przedstawicielstwa, jak i wybrać działalność gospodarczą. Rejestracja nie przekracza 30 dni. Kapitał założycielski dla spółki z o.o. to 10 tys. litów (ponad 12 tys. zł), dla spółki akcyjnej 150 tys. litów. Konieczne jest m.in. otwarcie konta bankowego.

Eva Nilsson

główny specjalista w firmie Nilsson Consulting Polska

- W Szwecji można działać w kilku formach, ale pod względem podatkowym najkorzystniejsze są spółki z o.o. Są ich dwa rodzaje: prywatna i publiczna. Kapitał zakładowy dla tej pierwszej wynosi 100 tys. koron szwedzkich, dla tego drugiej — 500 tys. koron i jest ona zbliżona do spółki akcyjnej w Polsce.

Michał Kubicz

prawnik z kancelarii Gide Loyrette Nouel

- We Francji zmieniono przepisy dotyczące rejestracji firm. Wprowadzono zasadę „jedno okienko, jedno euro, jeden dzień”. Powstało Centrum Tworzenia Przedsiębiorstw. Można w nim uzyskać pomoc m.in. w wypełnieniu formularzy do rejestracji. Ponadto zmniejszono wymogi co do kapitału założycielskiego spółek.

Eleonora Sołtysiak

Polsko-Belgijsko-Luksemburska Izba Handlowa

- Przepisy regulujące funkcjonowanie spółek w Belgii mają wiele zalet, m.in. możliwość wnoszenia kapitału przez kilka osób, wyraźne granice odpowiedzialności, a upadłość nie jest związana z zajęciem prywatnego majątku. Utrudnieniem jest złożona księgowość i sprawozdawczość.

Ciro Trama

Włosko-Polska Izba Gospodarcza

- We Włoszech małe i średnie firmy stanowią ponad 96 proc. przedsiębiorstw. Przy zakładaniu działalności można uzyskać refundację kosztów, do 50 proc. Problemem są natomiast wysokie podatki. Akcesja ułatwiła Polakom zakładanie działalności, pozostały jednak okresy przejściowe, np. dotyczące podejmowania pracy.

Elżbieta Teresa Dutková

prawnik z Bratysławy

- Przedsiębiorcy zagraniczni na Słowacji mogą działać i otwierać spółki na takich zasadach jak obywatele Słowacji, naturalnie pod warunkiem spełnienia podstawowych wymogów, czyli: pełnoletności, pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralności w kraju macierzystym za czyny umyślne.

Piotr Cholewinski

prezes firmy Cholewinski Consulting Lda.

- W Portugalii proces rejestracji jest kilkuetapowy.

Zdecydowaną większość spraw związanych z założeniem firmy załatwia się w Centrum Formalności Przedsiębiorcy, czyli w jednym miejscu.

Do przeszłości odeszło bieganie po wielu urzędach.

Marcin Paweł Lewandowski

prawnik z kancelarii Lewandowski Consulting

- Potencjalni klienci mają więcej zaufania do firmy zarejestrowanej w Holandii. Ponadto bezpośrednie działanie daje szansę samodzielnego poznania rynku. Przedsiębiorcy zagraniczni mogą w Holandii działać m.in. poprzez filie i oddziały. Warto dodać, że koszty rozpoczęcia działalności są relatywnie wysokie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński, Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ambitni tworzą firmy w UE