Ambra liczy na dobry grudzień

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 12-12-2005, 00:00

Nadchodzący karnawał to okres żniw dla Ambry, która ma najsilniejszą pozycję na rynku win musujących. Jej akcje nie cieszą się popularnością wśród inwestorów. Obroty nimi są tak niskie, jakby gracze zapomnieli o obecności firmy na GPW. Zbliżający się najlepszy w handlu winami okres w roku może sprawić, że spółka powróci do łask. Jej kurs nie brał udziału we wzrostach, choć realizuje ona obietnice z oferty publicznej.

W przypadku producenta i dystrybutora win końcówka roku przynosi wyraźnie większy popyt. W listopadzie i grudniu sprzedaż w porównaniu z pozostałymi miesiącami skacze o 300 proc. Inwestorzy będą więc uważnie śledzić wyniki IV kwartału, który może być testem zdolności firmy do zwiększania przychodów. Wynikom sprzyja również silny złoty, obniżający koszty importu surowca. W czerwcu spółka sprzedawała akcje po 9,5 zł. Teraz kurs oscyluje wokół 10,5 zł. DI BRE, który był oferującym akcje, wycenia je obecnie na 13,1 zł. Prognoza P/E na koniec roku obrachunkowego 2005/06 wynosi 13,2. Tymczasem szacunki P/E dla sektora spożywczego to 16,2. Spółka jest więc notowana z dyskontem wobec branży. Tymczasem jest ona liderem rynku, a ryzyko, że rozczaruje inwestorów, tak jak Polmos Lublin, jest niewielkie.

Ambra rozwija się organicznie, ale prowadzi też aktywną politykę przejęć, budując pozycję na środkowoeuropejskim rynku winiarskim. Słowacka spółka zależna Soare Sekt kupiła 80 proc. czeskiej firmy Vinarsvi Zajeci. Do 24 proc. Ambra zwiększyła udział w rumuńskiej Zarei. W tym roku zwiększyła też do 47 proc. udziały w krajowym Seneclauze (wina klasyczne) i finalizuje przejęcie połowy udziałów polskiego importera TiM. Efekty tych akwizycji powinny być widoczne już w wynikach ostatniego kwartału 2005 r. Pomimo zagranicznych akwizycji udział rynku polskiego w przychodach wynosi około 65 proc. i nadal będzie dominujący. Z kolei celem przejęć w kraju było wzmocnienie pozycji na rynku win klasycznych, które charakteryzują się wyższą rentownością niż wermuty i wina musujące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ambra liczy na dobry grudzień