AMD przejmie ATI Technologies

Kamil Kosiński
opublikowano: 26-07-2006, 00:00

W wyniku wchłonięcia ATI przychody AMD wzrosną skokowo o blisko 40 proc. W porównaniu z Intelem AMD nadal jednak pozostanie mikrusem.

Za 5,4 mld USD Advanced Micro Devices (AMD) zamierza przejąć ATI Technologies. Akcjonariusze ATI mają otrzymać 4,2 mld USD w gotówce i 57 mln akcji AMD.

Produkty kontra sprzedaż

AMD przewiduje sfinansowanie gotówkowej części transakcji m.in. przez zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych. Otrzymało już na ten cel 2,5 mld USD terminowej pożyczki od Morgan Stanley Senior Funding. Sfinalizowanie transakcji jest planowane na czwarty kwartał 2006 r.

W wyniku wchłonięcia ATI, AMD, które koncentrowało się dotychczas na produkcji procesorów do komputerów PC, stanie się firmą o portfolio porównywalnym z Intel Corporation. Będzie sprzedawać nie tylko jednostki centralne do pecetów, ale także układy sterujące do płyt głównych (chipsety) i kart graficznych.

— Połączenie dwóch firm sprawi, że jako lider technologiczny będziemy na nowo wyznaczać ścieżki naszego przemysłu. Wierzymy, że AMD i ATI będą liderami wzrostu i innowacyjności dla całej branży — zaznacza Hector Ruiz, prezes AMD.

Należy jednak podkreślić, że mimo skoncentrowania w powiększonym AMD portfolio produktów, porównywalnego do Intela, firma ta cały czas będzie 4-5 razy mniejsza od swego głównego konkurenta. Podczas gdy przychody Intela oscylowały w ostatnich latach w granicach 34-39 mld USD, połączone AMD i ATI sprzedawały produkty za 7-8 mld USD.

Korzyści przyjdą szybko

Pierwszych zysków z transakcji AMD spodziewa się już w 2007 r., zaś poważnych korzyści od 2008 r. W wyniku połączenia obu firm, do końca 2007 r. ich koszty operacyjne mają się zmniejszyć o blisko 75 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu