AmerBrokers: neutralnie dla Pekao

10-08-2004, 17:21

Wydział Analiz Domu Maklerskiego AmerBrokers SA informuje, że w dniu 9 sierpnia 2004 roku przy kursie 112,5 zł dla Banku Pekao S.A. została wydana rekomendacja Neutralnie.

Biorąc pod uwagę zastosowane metody – dochodową i porównawczą, uzyskaliśmy wartość jednej akcji Grupy Pekao S.A. w szerokim przedziale 73,4–146,6 zł. W celu uzyskania końcowej wyceny, zastosowaliśmy odpowiednie wagi. Metoda dochodowa otrzymała wagę 0,5 ze względu na jej największe znaczenie odnośnie oceny przyszłej sytuacji spółki. W metodzie porównawczej wycena uzyskana za pomocą wskaźnika P/E otrzymała wagę 0,35, a P/BV wagę 0,15. Końcowa wycena jednej akcji Banku Pekao S.A. wynosi wówczas 113,5 zł. W związku z tym, że jest ona zbliżona do obecnego kursu giełdowego, wydajemy dla banku rekomendację Neutralnie.

W drugim kwartale 2004 Grupa Pekao zanotowała bardzo duży przyrost zysku netto (+48%). Stało się tak dzięki: ograniczeniu tempa spadku wyniku z tytułu odsetek (-2,8% wobec -7,8% w pierwszym półroczu br.), dużemu wzrostowi wyniku z tytułu prowizji (+17,6%), ograniczeniu kosztów działania banku oraz ogólnego zarządu, a także znacznemu spadkowi stopy podatkowej (wartość płaconego podatku dochodowego spadła o prawie 90 mln zł). Dzięki temu po pierwszym półroczu br. Grupa może się pochwalić 31,6% przyrostem zysku netto, który osiągnął poziom 665 mln zł.

Dużym atutem Banku Pekao S.A. jest to, że stosuje politykę wzrostu wartości wypłacanej dywidendy. Z zysku za 2002 rok wypłacono dywidendę w wysokości 4,18 zł na akcję (10% przyrost w porównaniu z rokiem poprzednim), a z zysku za 2003 rok już 4,5 zł na akcję.

Pewnym zagrożeniem dla kształtowania kursu Banku Pekao S.A. jest planowany na jesieni debiut giełdowy PKO Banku Polskiego S.A. Jest to największy polski bank i z pewnością spowoduje zmiany w alokacji środków w sektorze bankowym przez inwestorów instytucjonalnych. Jednak biorąc pod uwagę perspektywę średnioterminową, debiut PKO BP może spowodować wzrost zainteresowania polskimi bankami wśród inwestorów zagranicznych.

Pełna analiza Grupy Pekao znajduje się na stronach www.amerbrokers.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / AmerBrokers: neutralnie dla Pekao