Amerbrokers obniża rekomendację dla PBK do neutralnie

opublikowano: 24-05-2001, 18:34

Wydział Analiz Domu Maklerskiego AmerBrokers SA informuje, że w dniu 8 maja 2001 roku przy kursie 98 zł dla Powszechnego Banku Kredytowego S.A. została zmieniona rekomendacja z KUPUJ na NEUTRALNIE.

PBK opublikował bardzo słabe wyniki finansowe za pierwszy kwartał br. Mimo wzrostu przychodów odsetkowych, wynik z tytułu odsetek spadł aż o 41,5% w stosunku do osiągniętego w analogicznym okresie 2000 roku. Zmniejszyły się także: wynik z tytułu prowizji oraz wynik na działalności bankowej. Zysk netto PBK za pierwszy kwartał spadł o 57%, co wskazuje na to, że bank może mieć duże trudności z osiągnięciem w br. wyniku finansowego netto zbliżonego do ubiegłorocznego. Innym czynnikiem ryzyka jest fuzja PBK i BPH – wiele wskazuje na to, że parytet wymiany akcji może być niekorzystny dla akcjonariuszy PBK (m. in. dlatego, że Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG ma dużo większy udział w BPH niż Bank Austria AG w PBK).

PBK nie jest jedynym bankiem giełdowym, który w pierwszym kwartale zanotował słabe wyniki finansowe. Trudności przeżywa cała branża, czego efektem są gorsze o ponad 30% zyski netto takich banków jak: BIG BG, BOŚ, BPH, BRE, czy Bank Handlowy. Powodem słabych wyników sektora są m. in. malejące marże banków oraz konieczność tworzenia rezerw, które były efektem pogorszenia jakości portfela kredytowego banków na skutek wysokich stóp procentowych oraz nie najlepszej koniunktury gospodarczej w Polsce. Tak więc poza wybranymi spółkami, w najbliższym okresie sektor bankowy nie powinien cieszyć się zbyt dużą popularnością wśród inwestorów giełdowych.

Wydział Analiz DM AmerBrokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerbrokers obniża rekomendację dla PBK do neutralnie