Ameryka dała sygnał do korekty

Marek Knitter
27-02-2004, 00:00

Rynek wtórny obligacji rozpoczął notowania na poziomie środowego zamknięcia. Do południa ceny papierów były na dość wysokim poziomie. Polityczne spory w kraju zeszły chwilowo na drugi plan.

Tymczasem dane makroekonomiczne opublikowane po południu w Stanach Zjednoczonych wywołały falę wyprzedaży papierów skarbowych. Inwestorów zaniepokoił fakt, że wzrost liczby bezrobotnych, jak i spadek zamówień na dobra trwałe, pogłębią rosnący deficyt budżetu USA. Teoretycznie, dane te powinny wpłynąć na wzrost cen obligacji, a nie ich spadek. Taka reakcja inwestorów może być sygnałem ostrzegawczym dla polityki gospodarczej USA.

Sytuacja na Zachodzie wpłynęła także na wycenę polskich obligacji. Inwestorzy zaczęli wyprzedawać papiery praktycznie ze wszystkich segmentów. Do godziny 15.00 rentowność obligacji wzrosła o 7-10 pkt bazowych. Sytuacja na polskim rynku powinna się dzisiaj stabilizować. Inwestorzy będą bowiem oczekiwać na rozstrzygnięcie losów planu oszczędnościowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ameryka dała sygnał do korekty