Ameryka może upaść. Tak jak Imperium Rzymskie

Adrian Boczkowski
opublikowano: 24-09-2009, 00:00

Szanse na rozwiązanie amerykańskich problemów finansowych są nikłe — uważa znany analityk Richard Duncan.

Szanse na rozwiązanie amerykańskich problemów finansowych są nikłe — uważa znany analityk Richard Duncan.

Deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych będzie pęczniał w następnej dekadzie do takich rozmiarów, które mogą skutkować upadkiem Ameryki. Tak przynajmniej uważa Richard Duncan, który w latach 90. ubiegłego wieku przewidział dewaluację tajlandzkiego bata i kryzys w tamtym regionie. Później kierował działem strategii inwestycyjnych w ABN Amro Asset Management, a dziś pracuje dla singapurskiego Black-horse Asset Management.

Zdaniem Duncana, szanse na uporanie się USA z pogłębiającym się problemem długu są małe. Powód?

— Tamtejszy przemysł wytwórczy wciąż się kurczy, jest coraz mniej dóbr na eksport — wyjaśnia analityk w wywiadzie dla Bloomberga.

W wydanej przed sześcioma laty książce "Kryzys dolara" Richard Duncan ostrzegał, że ciągły deficyt na rachunku obrotów bieżących w USA spowodował niezrównoważony boom na globalnym rynku kredytowym. Skutkiem było załamanie i światowa recesja.

— Problem narasta i nie widać rozwiązań. Doprowadzi to do wysokiej inflacji i nieodwracalnych szkód. Do czegoś na miarę upadku Imperium Rzymskiego — uważa Richard Duncan.

Prognozy bezpartyjnego Kongresowego Biura Budżetowego mówią o 1,6 bln USD deficytu w tym roku i o ponad 9 bln USD za 10 lat.

— Kiedy amerykański dług stanie się zbyt duży i rząd nie będzie już w stanie dłużej finansować się na rynku, Fed prawdopodobnie dodrukuje brakujące pieniądze, co wywoła wysoką inflację — mówi zarządzający Black-horse AM.

Według Duncana, ważną rolę w upadku obecnego porządku świata odegrają amerykańscy robotnicy.

— Ich wynagrodzenia spadają. To może stworzyć silny polityczny sprzeciw wobec wolnego handlu. Bezrobocie w USA utrzyma się wyraźnie powyżej 10 proc. w przewidywalnej przyszłości, więc nie trzeba będzie długo czekać, aż Amerykanie zaczną głosować za protekcjonizmem — przewiduje Richard Duncan.

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu