Ameryka na zielono

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-04-2008, 00:00

Amerykańscy inwestorzy znaleźli w środę oparcie w dobrych raportach finansowych kilku liczących się spółek i, o dziwo, w danych makro. Zignorowane za to zostały kolejne rekordy cen ropy i paliw.

Nastrojów nie popsuła nawet publikacja tzw. Beżowej Księgi Fed o stanie amerykańskiej gospodarki. W raporcie potwierdzono niekorzystne zjawiska na rynku pracy i w przemyśle oraz spadające wydatki Amerykanów, uznając je za znaczące sygnały spowolnienia gospodarczego.

Pozytywnie zaskoczył marcowy wzrost produkcji przemysłowej, zgodna z prognozami okazała się natomiast inflacja.

Na graczach nie zrobiły natomiast wrażenia dane z rynku nieruchomości, na którym w dalszym ciągu trwa kryzys. Bez echa przyjęte też zostały nowe rekordy ropy, za której baryłkę płacono wczoraj ponad 115 USD.

Największym powodzeniem handlujących cieszyły się walory spółek, które miały powody, by pochwalić się dokonaniami, lub przynajmniej potwierdzić realizację prognoz analityków za poprzedni kwartał. Wśród nich byli tacy giganci jak Intel, Coca Cola, JP Morgan czy Wells Fargo. Przed przewidzianą po zakończeniu sesji publikacją raportów kwartalnych silnie wzmacniały swoje notowania akcje IBM i eBay. Drożały też akcje Merrill Lynch. Bank inwestycyjny upubliczni dziś wyniki, a rynek oczekuje, że odpisy wyniosą 6-8 mld USD.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu