Ameryka osiągnęła największe wydobycie ropy na świecie

opublikowano: 22-02-2019, 07:13

USA to jedyny kraj na świecie, w którym wydobycie ropy przekroczyło 12 mln baryłek dziennie, informuje Reuters.

Amerykański Urząd Informacji o Energii (EIA) poinformował, że rekord wydobycia został pobity w ubiegłym tygodniu. Osiągnięcie poziomu 12 mln baryłek dziennie oznacza, że wydobycie wzrosło o 2,5 mln baryłek dziennie od początku 2018 roku i aż o 5 mln baryłek dziennie od 2013 roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W 2018 roku amerykański rząd prognozował, że średnie wydobycie ropy wyniesie 11,95 mln baryłek dziennie dopiero w 2042 roku.

Analitycy prognozują dalsze zwiększenie wydobycia ropy w USA, a co za tym idzie zwiększenie eksportu surowca z tego kraju.

- Spodziewamy się dojścia wydobycia do 13 mln baryłek dziennie do końca roku i średniego w 2019 roku wynoszącego 12,5 mln baryłek dziennie – poinformowali analitycy banku Citi.

Prognozują, że w do końca roku mogą być tygodnie kiedy eksport będzie sięgał nawet 4,6 mln baryłek dziennie. W rekordowym obecnym tygodniu eksport sięgał 3,6 mln baryłek dziennie.

Doniesienia z USA zahamowały wzrost cen ropy. Kurs baryłki ropy WTI z kwietniowych kontraktów niemal nie zmienia się i wynosi 56,96 USD. Podobnie jest w przypadku ropy Brent z czerwcowych kontraktów, która notowana jest po 67,08 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA