Ameryka poprawiła nastroje

Marek Druś
opublikowano: 23-08-2005, 00:00

Na zagranicznych rynkach akcji panowały w poniedziałek mieszane nastroje. Wzrost notowań ropy zachęcił do kupowania papierów spółek branży naftowej, wywołał jednak obawy o pozostałe segmenty rynku. Po udanym starcie notowań indeksy w Europie oddawały zdobycze. Udane rozpoczęcie sesji w USA spowodowało jednak pozytywną reakcję.

W piątek ropa zdrożała o ponad 3 proc. w związku z obawami ograniczenia jej podaży. W poniedziałek zaniepokojenie wywołała wiadomość o wstrzymaniu jej eksportu przez Irak. To wszystko przełożyło się na wzrost notowań akcji spółek naftowych. Wyraźnie podrożały akcje m.in. norweskiego koncernu Statoil i austriackiego OMV. Porażka w sądzie i perspektywa wypłaty znacznych odszkodowań przez amerykański koncern farmaceutyczny Merck spowodowała spadki notowań jego europejskich rywali. Staniały akcje GlaxoSmithKline, największego w Europie producenta leków. Dodatkowo zaszkodził mu raport wskazujący na negatywne skutki jednego z jego leków antydepresyjnych. W dół poszły także kursy Sanofi-Aventis i Shire Pharmaceuticals. W grupie najmocniej przecenionych spółek znalazła się Skandia. Największy skandynawski ubezpieczyciel rozczarował słabymi wynikami kwartalnymi. Inwestorzy pozbywali się także papierów TUI, który wyemituje akcje za 2 mld EUR, by sfinansować przejęcie CP Ships.

Na giełdach w USA mocno handlowano akcjami spółek uczestniczących w transakcjach M&A. Na NYSE o blisko 20 proc. rósł kurs Petrokazakhstanu, przejmowanego przez chiński CNPCI. Na Nasdaq w takim samym stopniu taniały akcje OSI Pharmaceuticals, który za prawie 1 mld USD przejmuje Eyetech Pharmaceuticals.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ameryka poprawiła nastroje