Ameryka ustali giełdowy trend

Piotr Kuczyński
opublikowano: 15-01-2007, 00:00

Nie żyjemy w oazie. W tym tygodniu olbrzymi wpływ na zachowanie warszawskich indeksów wywrze koniunktura na światowych rynkach akcji. W Stanach Zjednoczonych handlowy tydzień zacznie się dopiero we wtorek. Dziś przypada Dzień Martina Lutera Kinga. Później rynek zaleje fala raportów kwartalnych spółek i danych makroekonomicznych. Najważniejsze będą dane o inflacji i z rynku nieruchomości. To od nich zależy, czy amerykański bank centralny rozważy obniżkę stóp procentowych.

Co prawda także my dowiemy się, jaka w Polsce była inflacja i dynamika produkcji, ale to dane amerykańskie zadecydują o kierunku polskich indeksów. Wpłyną one nie tylko na akcje, ale też na rynek walutowy, a za jego pośrednictwem również na ceny surowców. Akcje tego sektora mają blisko 30-procentowy wpływ na WIG20.

Najbardziej prawdopodobne jest rozpoczęcie na rynkach światowych korekty osłabiającej dolara do innych walut. To sprowokuje wzrost cen surowców, a to z kolei pomoże we wzroście indeksu WIG20 i przetestowaniu przez MIDWiG szczytu wszech czasów. Jeśli MIDWiG pokona 3945 pkt, będzie to sygnał, że korekta na tym rynku się skończyła. Ceny — i tak już przewartościowanych akcji — będą rosły ku coraz bardziej abstrakcyjnym poziomom.

Piotr Kuczyński

Xelion, główny analityk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Polecane