Amerykanie inwestują we właściciela Manchesteru City

opublikowano: 27-11-2019, 09:16

Właściciel mistrzów angielskiej Premier League, klubu Manchester City sprzedaje udziały w firmie o wartości 500 mln USD, donosi Reuters powołując się na dziennik „Financial Times”.

Nabywcą udziałów, mówi się o ponad 10 proc. pakiecie, w kontrolowanej przez emirat Abu Zabi spółce City Footbal Group (CFG) zostanie amerykańska firma private equity Silver Lake. Odnosząc się do wartości sprzedawanego pakietu, wartość CFG kształtowałaby się na poziomie 4,8 mld USD.

Stadion klubu Manchester City (Etihad Stadium)
Zobacz więcej

Stadion klubu Manchester City (Etihad Stadium) fot. Action Images via Reuters/Jason Cairnduff/Forum

Zgodnie z doniesieniami gazety, umowa została podpisana w minioną sobotę przez prezesa CFG Khaldoon Al Mubaraka i partnera zarządzającego Silver Lake, Egona Durbana. Emirat Abu Zabi zamierza zachować swoją większościową własność CFG.

Natomiast amerykańska firma private equity zamierza utrzymać swój udział przez około 10 lat, ale może także starać się o jego upłynnienie w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) lub sprzedaży innemu inwestorowi prywatnemu. Silver Lake zainteresowana jest także innymi klubami w Europie i Anglii, w tym londyńskim klubem Chelsea.

Mistrzowie angielskiej Premier League osiągnęli rekordowe przychody w wysokości 535,2 mln funtów (686,66 mln USD) w sezonie 2018/19. Był to 5-ty z kolei sezon z dodatnim wynikiem netto oraz 11-ty ze wzrostem przychodów, pod zarządem firmy z Abu Zabi.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy