Amerykanie o rozwoju techniki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 17:25

Najważniejsze nowe wynalazki ludzkości będą związane z technologiami lub przyczynią się do opanowania problemu braku wody, głodu i skażenia środowiska - tak stwierdzili Amerykanie w sondażu Lemelson-MIT, który przedstawiła w czwartek agencja AP.

Najważniejsze nowe wynalazki ludzkości będą związane z technologiami lub przyczynią się do opanowania problemu braku wody, głodu i skażenia środowiska - tak stwierdzili Amerykanie w sondażu Lemelson-MIT, który przedstawiła w czwartek agencja AP.

    Sondaż przeprowadził Massachusetts Institute of Technology (MIT) wśród 500 nastolatków i 1030 dorosłych.

    Jak wskazują wyniki sondażu, amerykańskie nastolatki są większymi optymistami niż starsze pokolenie. Według nich nowe wynalazki ludzkości przyczynią się głównie do opanowania najważniejszych problemów światowych: braku wody pitnej (91 proc.), głodu (89 proc.), chorób (88 proc.) i zanieczyszczenia środowiska (84 proc.).

    Dorośli sądzą, że największą rolę odgrywać będą nowe technologie, nie mające jednak z tymi problemami związku (77 proc.).

    Większa dezorientacja panuje w kwestii postępu technicznego - 33 proc. amerykańskich nastolatków stwierdziło, że do 2015 roku z ulic miast znikną samochody z silnikami benzynowymi i diesla. Takie samo zdanie miało tylko 16 proc. dorosłych. W obu grupach większość ankietowanych stwierdziła jednak, iż nie wie, czy tak się stanie.

    Podobnie z komputerami osobistymi - 22 proc. nastolatków i 10 proc. dorosłych stwierdziło, iż do 2015 r. zostaną one zastąpione przez nowocześniejsze urządzenia. Większość ankietowanych jednak nie wie, czy komputery osobiste znikną, bądź jest pewna, że jednak przetrwają.

    Według naukowców z MIT, interesujące jest, że najwięcej ankietowanych amerykańskich nastolatków wybiera karierę artystyczną bądź lekarską (po 17 proc.) na trzecim miejscu znajduje się zawód inżyniera (14 proc.) z wielką nadal przewagą mężczyzn (wybrało go tylko 4 proc. nastolatek). Jako naukowców w przyszłości widzi się tylko 9 proc. młodych Amerykanów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane