Amerykanie porzucili najwięcej odwiertów naftowych od 10 miesięcy (WYKRES DNIA)

Ryzyko spadku cen ropy do 20 USD za baryłkę skłoniło amerykańskich producentów surowca do zamknięcia największej liczby odwiertów od kwietnia ubiegłego roku, wynika z danych firmy Baker Hughes.

W ciągu dwóch tygodni zakończonych w piątek amerykańscy producenci zamknęli więcej niż co dziesiąty użytkowany przez siebie odwiert. Ich liczba spadła o 59 do zaledwie 439, po tym jak od szczytu sprzed półtora roku ubyło ich aż około tysiąca. Do rezygnacji z wykorzystania odwiertów producentów skłaniają obawy, że rekordowe zapasy ropy w USA zepchną ceny surowca do 20 USD za baryłkę, a nawet niżej. W ubiegłym tygodniu rezerwy ropy w Cushing sięgnęły 65 mln baryłek i były najwyższe w historii.

- Ceny ropy tak bardzo oderwały się od kosztów produkcji, że teraz liczą się już tylko kolejne okrągłe bariery. Następnym celem dla notowań jest 25 USD za baryłkę, a kolejnym 20 USD. Ceny poniżej tego ostatniego pułapu są możliwe w całkiem niedalekiej przyszłości – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Chase Mulvehill, analityk grupy finansowej Suntrust.


Zmiana liczby użytkowanych odwiertów naftowych w USA (wykres górny), na tle całkowitej liczby użytkowanych odwiertów (wykres dolny). Źródło: Bloomberg, Baker
Hughes.

Zmiana liczby użytkowanych odwiertów naftowych w USA (wykres górny), na tle całkowitej liczby użytkowanych odwiertów (wykres dolny)
Bloomberg, Baker Hughes
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane