Amerykanie stworzą 160 miejsc pracy

Małgorzata Grzegorczyk
19-03-2009, 00:00

Wbrew trendowi są nowe inwestycje, na dodatek firm z USA i w branży motoryzacyjnej. Guardian zainwestuje 85,5 mln zł w Bolesławcu.

W wałbrzyskiej strefie postanie

fabryka części samochodowych

Wbrew trendowi są nowe inwestycje, na dodatek firm z USA i w branży motoryzacyjnej. Guardian zainwestuje 85,5 mln zł w Bolesławcu.

Niedługo do Bolesławca w województwie dolnośląskim wejdzie nowy inwestor: firma Guardian Automotive Poland z amerykańskiej grupy zatrudniającej na świecie 19 tys. osób i specjalizującej się w szkle typu float oraz produktach dla branży motoryzacyjnej (patrz ramka).

— Firma zbuduje za 85,5 mln zł fabrykę części plastikowych dla sektora motoryzacyjnego. Będzie w niej pracować 160 osób — mówi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park.

Inwestor dostanie zezwolenie na działalność w strefie ekonomicznej w ciągu kilku dni. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2012 roku. Nowy zakład powstanie na 5 ha.

— Rozmowy trwały od co najmniej pół roku. Jestem bardzo zadowolony, że w dzisiejszych czasach zdobyliśmy taką inwestycję — podsumowuje Mirosław Greber.

To już druga inwestycja motoryzacyjna w wałbrzyskiej strefie. Niedawno "PB" informował o planach koncernu AAM Poland, który w Świdnicy zainwestuje 160 mln zł i zatrudni co najmniej 160 osób. Projekt zrealizuje w zakładzie Remy Automotive, firmy, która zdecydowała się zamknąć produkcję. Tu jednak jest jedno "ale". AAM Poland zrezygnował w związku z tym z podobnej skali inwestycji planowanej w Oławie.

— Jeżeli Polska oprze się recesji, inwestorzy zagraniczni uznają nas znów za bezpieczną przystań i będą lokować więcej projektów w naszym kraju. Dziś pracujemy nad dużym projektem produkcyjnym na ponad 1 tys. miejsc pracy, co świadczy o tym, że nie można mówić o odpływie tego typu inwestycji — komentuje Marcin Kaszuba z Ernst Young.

W tym roku prognozowany jest spadek napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski do 7-10 mld EUR z 12,2 mld EUR (szacunki) w ubiegłym roku i 16,6 mld EUR w rekordowym 2007 r. Coraz więcej firm myśli o Polsce jako lokalizacji inwestycji usługowych, które tworzą dużo miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem, ale nie są kapitałochłonne.

Guardian to jeden z największych producentów szkła typu float, luster, wyrobów ze szkła i produktów dla branży samochodowej oraz dystrybutor materiałów budowlanych. Grupa Guardian Industries znajduje się w prywatnych rękach, ma główną siedzibę w Auburn Hills w stanie Michigan i zatrudnia 19 tys. osób w 20 krajach. W Polsce firma ma już hutę szkła w Częstochowie. Koncern przeżywa właśnie smutne chwile: 13 marca zmarł William Davidson, "Mr. D.", założyciel i prezes firmy.

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykanie stworzą 160 miejsc pracy