Amerykanie szykują narzędzia nacisku na  OPEC

opublikowano: 22-11-2018, 11:44

Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął formalny przegląd prawa antymonopolowego w kierunku ograniczenia władzy OPEC nad rynkiem ropy, poinformował Bloomberga anonimowy pracownik departamentu.

Uznano, że dążenie kartelu do zmiany cen na rynku przez określanie kwot wydobycia odbywa się kosztem amerykańskich konsumentów, twierdzi informator agencji.

Zarówno w Izbie Reprezententów, jak i Senacie przygotowano akceptowane przez obie partie ustawy, które mają przeciwdziałać polityce kartelu. Żadna z nich nie była dotąd głosowana. Komisja Izby Reprezentantów zatwierdziła ustawę NOPEC, która daje Prokuratorowi Generalnemu możliwość pozwania OPEC za próbę kontroli produkcji lub cen ropy. Wprowadza ona zmianę do Ustawy Antytrustowej Shermana z 1890 roku, która umożliwiła złamanie potęgi magnata naftowego Johna Rockefellera.

Możliwe, że działania Departamentu Sprawiedliwości są próbą nacisku na OPEC, który podczas spotkania w grudniu w Wiedniu może zdecydować o ograniczeniu podaży ropy w 2019 roku. Arabia Saudyjska, nieformalny lider kartelu, sygnalizowała poparcie dla dużego cięcia wydobycia i jako pierwszy krok zapowiedziała redukcję dostaw o 500 tys. baryłek w grudniu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu