Amerykanie we wrześniu byli rekordowo bogaci

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-12-2020, 06:14

Pomimo kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, majątek amerykańskich gospodarstw domowych osiągnął we wrześniu 2020 r. rekordowy poziom, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Najnowszy raport Banku Rezerw Federalnych (Fed) szacuje to bogactwo na 123,5 bln USD i podkreśla, że duży udział w aprecjacji miały zwyżki cen akcji na giełdach i drożejące nieruchomości (domy). Swoje trzy grosze do rekordowego wyniku dorzuciły też gromadzone oszczędności gotówkowe.

Analiza Fed na temat rachunków finansowych gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rządów w USA obejmuje okres od lipca do września, czyli okres po wygaszeniu pierwszej fali pandemii, w którym obowiązywały programy ratunkowe dla gospodarki i wsparcie dla rynku pracy. Po wrześniu były one stopniowo wygaszane, co doprowadziło do znaczącego pogorszenia się sytuacji w odniesieniu do bezrobocia.

Jednak we wspomnianym okresie III kw. kalendarzowego gospodarka zdecydowanie odbiła. W samym wrześniu rosnące rynki akcji dodały 2,8 bln USD do aktywów gospodarstw domowych, a zwyżkująca wartość nieruchomości dodała około 400 mld USD. Kolejnym czynnikiem były zwiększające się zapasy gotówkowe. Salda w gotówce, rachunkach czekowych i depozytach oszczędnościowych wzrosły łącznie o 473 mld USD, co sugeruje, że szerokie „wydawanie” świadczeń pandemicznych jeszcze się nie rozpoczęło.

Zadłużenie gospodarstw domowych rosło w ujęciu rocznym o 5,6 proc. w porównaniu do 0,8 proc. w drugim kwartale, głównie w wyniku zaciągania kredytów hipotecznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane