Amerykanie wymuszają korektę na warszawskim parkiecie

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 10-11-2010, 17:19

Wczoraj wszyscy świętowaliśmy udany debiut GPW, a dzisiaj trzeba było go „odchorować”. Wieczorem na Wall Street indeksy zanurkowały, gdyż rynek był już zbyt wykupiony do dalszych wzrostów. Spadki za  oceanem wymusiły korektę również i u nas.

Trochę to dziwne, że na początku tygodnia, gdy obawy o problemy budżetowe Irlandii sięgały zenitu, rynek nie za bardzo chciał się korygować. Teraz, gdy już nikt o Irlandii nie wspomina, ceny ochoczo spadają… Wytrwali w poszukiwaniu przyczyn tej zniżki wskazują na Chiny, gdzie bardzo dobre dane o bilansie handlowy i prawdopodobnie wysoka inflacja (dokładny odczyt poznany jutro) zmusiła regulatora do podwyżki stopy rezerwy obowiązkowej dla banków.

Chiny to jednak powód nieco naciągany, gdyż surowce bardzo spokojnie zareagowały na wieści zza Wielkiego Muru. Przyczyną gorszych nastrojów nie były też dzisiejsze dane, gdyż po pierwsze do złych nie należały, a po drugie nie były to informacje pierwszej kategorii ważności. Warto jednak wspomnieć, że cotygodniowa ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 435 tys., czyli więcej niż oczekiwano. Bardziej od prognoz spadł również bilans handlu zagranicznego.

Na krajowym podwórku mieliśmy wysyp ważny raportów kwartalnych i żadnych istotnych niespodzianek nie było. Pozytywnie wyróżniały się wyniki Pekao i PKN Orlenu, ale po pierwsze zaskoczeń nie było, a po drugie na spadkowym rynku ważniejsze były nastoje niż publikowane raporty. Nieistotna była również informacja o krajowym saldzie na rachunku bieżącym, które okazało się nieco gorsze od prognoz. Import i eksport pozostawały jednak silne, co wskazuje na ciągły popyt na nasze towary i silny rynek wewnętrzny.

Na rynku walutowym było spokojnie do czasu otwarcia Wall Street. Eurodolar się stabilizował, a złoty nawet próbował się umacniać. Potem jednak sytuacja się zmieniła, gdy Amerykanie tuż po otwarciu rynku kontynuowali wyprzedaż akcji, co osłabiło walutę wspólnotową jak i złotego. Trzeba jednak pamiętać, że jak na razie to niegroźna i zasłużona korekta, szczególnie na rynku akcyjnym, który po dwóch miesiącach wzrostów jest rozgrzany do czerwoności.   

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane