Amerykanie zbudują megapiekarnię

MAG
opublikowano: 15-02-2012, 00:00

Dostawca McDonald’s wybrał Strzegom. Zatrudni 50 osób i wyda 110 mln zł. Wałbrzyska strefa ładnie zaczyna rok.

W poniedziałek Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) wydała pierwsze w tym roku zezwolenie. Nie byle jakie.

— Firma FSB Piekarnie zobowiązała się wydać 110 mln zł i zatrudnić co najmniej 50 osób w Strzegomiu. W piątek podpisze akt notarialny na zakup działki o powierzchni 3,4 ha. To pierwszy inwestor w tym roku i pierwszy inwestor w Strzegomiu — mówi Wojciech Morel, wiceprezes WSSE. Miejsc pracy na pewno będzie więcej, niż firma obiecuje w zezwoleniu. Najpierw ma powstać zakład o powierzchni 12 tys. mkw. zatrudniający 65 osób (ruszy na początku 2013 r.), potem kolejny, w którym będzie pracować 50 osób. FSB Piekarnie należą do grupy Fresh Start Bakeries Europe — spółki, która powstała w 1985, gdy McDonald’s i amerykańska Fresh Start Bakeries postanowiły zbudować piekarnię w Niemczech. W 1994 r. europejski oddział kupił piekarnię w Warszawie. Rok później dokonał podobnego zakupu w Sztokholmie. Dwa lata później rozpoczęła się budowa piekarni w Madrycie, a w 1998 r. w szwedzkim Malmo. W 2002 r. firma zbudowała zakład w Barcelonie. Po FSB zezwolenie na działalność w WSSE dostanie THT, producent opakowań przemysłowych.

— Firma kupi 2 ha w Świdnicy i wybuduje zakład za 3,5 mln zł, w którym zatrudni 30 osób — dodaje Wojciech Morel. Wiceprezes zapowiada, że w tym roku strefa wyda 15- -20 zezwoleń.

— Biorąc pod uwagę sytuację na świecie, nie są to złe założenia. Rozmawiamy z wieloma firmami, pojawiają się kolejne listy intencyjne — mówi Wojciech Morel. W ubiegłym roku wałbrzyska strefa wydała 21 zezwoleń, w których firmy zadeklarowały stworzenie 1605 miejsc pracy i 1,5 mld zł inwestycji. Więcej zezwoleń wydały tylko strefy: kostrzyńsko-słubicka i łódzka (po 22), a większe inwestycje obiecały firmy tylko w strefie kostrzyńsko-słubickiej (1,523 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane