Amerykańscy inwestorzy obserwują ceny ropy, czekają na OPEC

02-06-2004, 17:02

Amerykańskie giełdy rozpoczęły notowania wzrostami głównych indeksów. Od początku sesji inicjatywa należy jednak do podaży. Nasdaq dość szybko znalazł się poniżej poziomu wtorkowego zamknięcia i pogłębia spadek. Dow Jones notuje jeszcze niewielki wzrost, ale może wkrótce zacząć tracić na wartości.

Ropa lekko staniała w środę po południu choć jeszcze rano za baryłkę trzeba było płacić rekordową cenę 42,45 USD. Inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie OPEC, na którym ma zapaść decyzja o zwiększeniu wydobycia. Od tego jako zostanie ona odebrana zależą nastroje rynku w dłuższej perspektywie. Inwestorzy obawiają się, że utrzymująca się wysoka cena paliw może spowodować spadek konsumpcji i spowolnić wzrost gospodarczy.

Pierwsza faza notowań przyniosła zwiększoną podaż akcji spółek branży półprzewodnikowej. Powodem jest przecena papierów Applied Materials po obniżeniu rekomendacji spółki przez Citigroup. Analitycy uzasadnili ją obawą zmniejszenia udziału w rynku największego na świecie producenta sprzętu stosowanego w fabrykach chipów. Spadają kursy działających w tej samej branży KLA-Tencor oraz Teradyne, także zdegradowanych przez Citigroup.

Inwestorzy pozbywają się papierów Nortel Networks. Największy w Ameryce Północnej producent sprzętu telekomunikacyjnego rozczarował informując, że nie zdąży w zapowiadanym terminie przedstawić skorygowanych wyników za ubiegły rok oraz pierwszy kwartał obecnego. W marcu władze rozpoczęły badanie praktyk księgowych spółki. Od tego czasu kurs Nortela spadł już kilkadziesiąt procent.

Najmocniej taniejącym blue chipem ze średniej Dow Jones jest Home Depot. Analitycy Banc of America obniżyli rekomendację największej amerykańskiej sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi. Twierdzą, że 'brak katalizatora', który skłaniałby do podwyższenia ceny docelowej papierów spółki. Ich zdaniem, w ostatnim czasie spadła liczba jej klientów a na wyniki zbyt duży wpływ zaczęła mieć sprzedaż najdroższych artykułów.

Tanieją akcje Intela. Po czwartkowej sesji potentat rynku mikroprocesorów ma przedstawić najnowszą prognozę wyników kwartalnych. Merrill Lynch jest przekonany, że Intel ją obniży.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańscy inwestorzy obserwują ceny ropy, czekają na OPEC