Amerykańscy inwestorzy pozbywali się akcji po danych z rynku pracy

08-10-2004, 22:05

Amerykańskie rynki akcji zakończyły tydzień spadkami. Przesądziły o tym wyraźnie gorsze niż oczekiwano dane z rynku pracy. Nastroje pogorszyła dodatkowo czwarta z rzędu zwyżka cen ropy. Wśród inwestorów wzrosły obawy spowolnienia wzrostu gospodarczego. Nastrojów nie poprawiły pierwsze wyniki kwartalne przedstawione przez blue chipy.

Dow Jones spadł na zamknięciu o 0,7 proc. Indeks stracił aż 184 pkt. w ciągu dwóch kolejnych sesji. Nasdaq spadł na zamknięciu o 1,5 proc.

Uważnie obserwowane dane o rynku pracy wywołały rozczarowanie wśród inwestorów. Oczekiwano, że gospodarka stworzy we wrześniu 140-150 tys. nowych miejsc pracy. Okazało się, że było ich 96 tys. Dodatkowo Departament Pracy obniżył wynik z sierpnia. Wzmocniło to obawy, że dynamika wzrostu największej na świecie gospodarki zaczyna spadać. Na rynku obligacji spadła rentowność papierów skarbowych. O 5 USD wzrosła cena uncji złota, uważanego za bezpieczną przystań w okresach słabej koniunktury. Dodatkowo nastroje psuły wiadomości z NYMEX, gdzie po raz czwarty z rzędu wzrosła cena ropy. Tym razem o 1,2 proc. do 53,31 USD. Przez tydzień kurs baryłki wzrósł o 6,4 proc., a od początku roku już o 61 proc.

Mocno spadły ceny akcji spółek branży półprzewodnikowej. Indeks Philadelphia Semiconductor stracił ponad 3,5 proc. Najmocniej, o ponad 5 proc. poszła w dół cena papierów Applied Micro Circuits. Ponad 4 proc. spadł kurs AMD, który po czwartkowej sesji przedstawił kwartalne wyniki. Wiadomość, że osiągnął zysk, co nie udało mu się przed rokiem, nie zachęciła inwestorów do kupowania jego akcji. Ich posiadacze zaczęli się ich pozbywać po tym gdy analitycy zakwestionowali realność prognozy 10 proc. wzrostu sprzedaży spółki w obecnym kwartale.

Spadły kursy dwóch pierwszych blue chipów ze średniej Dow Jones, które przedstawiły wyniki kwartalne. W przypadku Alcoa można to tłumaczyć minimalnie niższym od oczekiwanego zyskiem na akcję i obniżeniem rekomendacji spółki. Przecena papierów General Electric mogła wiązać się ze spadkiem zysku na akcję spółki w porównaniu z wynikiem z analogicznego okresu ubiegłego roku. Inwestorzy postanowili zignorować podwyższenie przez spółkę dolnej granicy przedziału zysku prognozowanego na koniec roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańscy inwestorzy pozbywali się akcji po danych z rynku pracy