Amerykańscy inwestorzy zaczęli kupować przecenione akcje

30-07-2007, 22:06

Wyraźna poprawa nastrojów na amerykańskich giełdach. W poniedziałek główne indeksy poszły wyraźnie w górę po fatalnej końcówce ubiegłego tygodnia, w trakcie której Dow Jones stracił aż 520 pkt.

Na zamknięciu Dow Jones rósł o 0,7 proc., S&P500 zyskał 1,0 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 0,8 proc.

Do zakupów zachęcili inwestorów analitycy, twierdząc, że po głębokiej przecenie akcje znów stały się atrakcyjnie tanie. Wskaźnik cena/zysk indeksu S&P500 spadł do 15,5 i jest najniższy od stycznia 1991 roku. Zmalały także obawy co do najbliższej przyszłości. VIX, popularny "indeks strachu" bazujący na cenach opcji na indeks S&P500, spadał w poniedziałek nawet o kilkanaście procent. Oznacza to malejącą chęć inwestorów do płacenia dużej premii za zabezpieczenie się przez dalszymi spadkami rynku akcji.

Wśród najmocniej drożejących blue chipów znalazł się Home Depot. Barron's prognozuje, że wartość akcji sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi może się podwoić w ciągu trzech lat. Drożały akcje spółki budowlanej KB Home, której rekomendację do "kupuj" podwyższył Citi Investment Research.

Na stan nastrojów może w najbliższych dniach wpłynąć publikacja dużej ilości danych makro. We wtorek będą to: indeks kosztów zatrudnienia w II kwartale oraz dochody i wydatki gospodarstw domowych w czerwcu (14.30 czasu polskiego), wskaźnik aktywności biznesu w regionie Chicago +NAPM-Chicago+ w lipcu (15.45), inwestycje budowlane w czerwcu i lipcowy wskaźnik Conference Board's zaufania konsumentów (16.00).

Nadal spływają także wyniki kwartalne spółek. Po poniedziałkowej sesji mają je przedstawić m.in. Sun Microsystems i Hanover Insurance Group. Akcje obu spółek taniały, co wskazuje, że inwestorzy są ostrożni. Z 323 spółek wchodzących w skład S&P500 średni wzrost zysku w minionym kwartale wynosił 9,9 proc. Choć jest on dwukrotnie wyższy od szacowanego przez analityków, po raz pierwszy od II kwartału 2002 roku spadł poniżej 10 proc.

MD

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańscy inwestorzy zaczęli kupować przecenione akcje