Amerykańscy miliarderzy wzbogacili się o ponad 1 bln USD podczas pandemii

opublikowano: 10-12-2020, 07:58

Wzrost wartości bogactwa amerykańskich miliarderów w czasie pandemii jest większy niż wielkość pomocy państwa dla gospodarki rozważanej obecnie przez Kongres USA, informuje AFP.

Łączne bogactwo 651 amerykańskich miliarderów wzrosło od 2,95 bln USD w marcu do 4,01 bln USD na początku tego tygodnia, ogłosiły w raporcie Institute for Policy Studies (IPS) oraz Americans for Tax Fairness (ATF).

- Nigdy wcześniej Ameryka nie widziała takiej akumulacji bogactwa w tak małej liczbie rąk – powiedział Frank Clemente, szef ATF. – Ich zyski w okresie pandemii są tak wielkie, że amerykańscy miliarderzy mogliby sfinansować większość pomocy udzielonej z powodu COVID-19 i nadal nie zanotować zmniejszenia majątku sprzed pandemii nawet o centa – dodał.

AFP przypomina, że według analizy opublikowanej w październiku przez PwC i UBS łączna wartość majątku miliarderów z całego świata doszła do rekordowych 10,2 bln USD. Poprzedni rekord wynosił 8,9 bln USD i zanotowano go w 2017 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek D ruś

Polecane