Amerykańscy potentaci detalu anulują zamówienia i tną ceny

Tadeusz Stasiuk, ABCNews
opublikowano: 08-06-2022, 19:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szykując się na niespokojną, nieprzewidywalną jesień i tegoroczny sezon sprzedaży świątecznej, amerykańscy giganci sprzedaży detalicznej starają się za wszelką cenę pozbyć nadmiernych zapasów magazynowych i kuszą konsumentów obniżkami cen. Co istotne, anulują też zamówienia u hurtowników.

Allen Fredrickson / Reuters / Forum

Najnowszym przykładem tego typu działań jest Target. Jedna z największych sieci handlowych za Atlantykiem obserwuje szybszą niż zakładano transformację zachowań konsumentów, którzy w reakcji na najwyższą od dziesięcioleci inflację zmieniają swoje cele zakupowe. Odchodzą od przyzwyczajeń z czasów pandemii, kiedy kupowali m.in. sprzęt audio-wideo czy elektronikę oraz elementy wyposażenia domu. Teraz ograniczają tego typu zakupy na rzecz codziennych produktów.

A sprzedawcy pozostają z zapełnionymi telewizorami i innym sprzętem niekoniecznie pierwszej potrzeby magazynami.

Zmiany w preferencjach już poważnie odbijają się na wynikach. W ubiegłym miesiącu Target podał, że jego finansowy zysk w pierwszym kwartale 2022 r. spadł aż o 52 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Uwaga detalistów skupia się obecnie na żywności i kosmetykach, których udział w sprzedaży ogółem szybko rośnie. Dodatkowo firmy inwestują we własne łańcuchy dostaw by zabezpieczyć się przed problemami wąskich gardeł. Target ma w planach stworzenie pięciu nowych centrów dystrybucyjnych w ciągu najbliższych dwóch lat podatkowych.

O poważnym problemie z nadmiernie wypełnionymi magazynami, na dodatek produktami, które w okresie wysokiej inflacji i spadku realnych płac nie są priorytetem zakupowym świadczą choćby najnowsze dane o stanie zapasów amerykańskich hurtowników. W oszacowaniu na kwiecień 2022 r. wzrosły one mocniej niż oczekiwano, o 2,2 proc. w ujęciu miesięcznym i aż o 24,00 proc. licząc rok do roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane