Amerykańscy pracownicy nie korzystają z boomu ekonomicznego

Polska Agencja Prasowa SA
04-09-2006, 21:17

Mimo kilku lat wzrostu gospodarczego po recesji wzrostu wydajności pracy, średnie płace realne Amerykanów nie wzrosły, a nawet lekko zmalały - wbrew typowym trendom w przeszłości, kiedy w okresie boomu ekonomicznego średnie płace wzrastały.

Mimo kilku lat wzrostu gospodarczego po recesji wzrostu wydajności pracy, średnie płace realne Amerykanów nie wzrosły, a nawet lekko zmalały - wbrew typowym trendom w przeszłości, kiedy w okresie boomu ekonomicznego średnie płace wzrastały.

Jak zwrócono uwagę w poniedziałek, w dniu amerykańskiego Święta Pracy (Labour Day), według niedawno opublikowanych danych Biura Spisu Ludności w latach 2001-2005 r. średnie dochody amerykańskiej rodziny spadły, po uwzględnieniu inflacji, o 0,5 procent. Przeczy to oświadczeniom prezydenta George'a Busha, że sytuacja materialna świata pracy się poprawia.

Jeszcze bardziej zmniejszyły się w tym samym okresie płace podejmujących pierwszą pracę absolwentów szkół średnich i wyższych uczelni - o ponad 4 procent. Sprawia to, że młodym ludziom coraz trudniej jest kupić własny dom i założyć rodzinę - w ostatnich latach stale opóźnia się wiek kupna domu i zawarcia małżeństwa.

W latach 2001-2005 - czyli od początku rządów prezydenta Busha - wzrósł też margines ubóstwa w USA: z 11,7 do 12,6 procent. Tendencja ta została zahamowana dopiero w ostatnim roku. Zwiększyła się też liczba Amerykanów nie mających żadnego ubezpieczenia medycznego.

Tymczasem w poprzedniej dekadzie ówczesnemu wzrostowi PKB towarzyszył także wzrost płac realnych i zmniejszanie się marginesu ubóstwa. Podobnie było w czasie poprzednich okresów boomu ekonomicznego.

Obecnie - zwracają uwagę ekonomiści i politycy - owoce wzrostu zbierają niemal wyłącznie najzamożniejsi Amerykanie i nierówności dochodów w USA rosną.

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Amerykańscy pracownicy nie korzystają z boomu ekonomicznego